'Geçitler ülkesi' Erzurum'da 165 kale belirlendi

Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan ve Urartular'ın "geçitler ülkesi" olarak adlandırdığı Erzurum'da akademisyenlerce sürdürülen araştırmada 165 tarihi kale tespit edildi. (Kaynak: AA)

'Geçitler ülkesi' Erzurum'da 165 kale belirlendi - Sayfa 1

Atatürk Üniversitesinden görevli bir grup öğretim üyesi ve akademisyen, Anadolu`nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olan, Paleolitik dönemden başlayarak çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Erzurum`daki kalelere ilişkin 24 yıl önce yüzey araştırması başlattı.

118
'Geçitler ülkesi' Erzurum'da 165 kale belirlendi - Sayfa 2

Halen süren araştırmada, başta Erzurum Kalesi olmak üzere günümüze kadar ayakta kalan ve bazıları restore edilerek gün yüzüne çıkartılan, bir kısmının da kalıntılarına rastlanılan kalelerin sadece Anadolu için değil Kafkaslar, İran ve Orta Asya için önem arz ettiği belirlendi.

218
'Geçitler ülkesi' Erzurum'da 165 kale belirlendi - Sayfa 3

Erzurum`da tespit edilen 165 kalenin birçoğunun bölgede kazanılan güç dengesini elde tutma, doğal su kaynaklarına hakim olma amacıyla yapıldığı saptandı.

318
'Geçitler ülkesi' Erzurum'da 165 kale belirlendi - Sayfa 4

Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan başkanlığındaki araştırmada, Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan şehirdeki söz konusu tarihi kalelerin büyük çoğunluğu "Erzurum`un Eskiçağ Kaleleri" adlı kitapta toplandı.

418