Elazığ'da 2 bin 800 yıllık 'açık hava tapınak alanı' bulundu

Elazığ'da tarihi Harput Kalesi'nde Urartu dönemine ait 2 bin 800 yıllık 'açık hava tapınak alanı' bulundu. Alandaki araştırmaların devam ettiğini söyleyen Harput Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç "Bu yıl buranın gezilebilir hale gelmesi için çaba sarf ediyoruz" dedi.

Elazığ'da 2 bin 800 yıllık 'açık hava tapınak alanı' bulundu - Sayfa 1

Elezığ'da 2 bin 800 yıllık açık hava tapınak alanı bulundu.

Harput Kalesi'nin güney batı kısmında doğal kayaların oyulmasıyla yapılmış, oval ve düz bir alandan oluşan kurban kesim yeri, oturma yerleri, basamaklar, nişler ve çeşitli amaçlar için yapılmış farklı şekil ve büyüklüklerdeki oyukların yer aldığı açık hava tapınak alanının dini törenlerde kullanıldığı düşünülüyor.

113
Elazığ'da 2 bin 800 yıllık 'açık hava tapınak alanı' bulundu - Sayfa 2

Fırat Ünüversitesi (FÜ) Öğretim Üyesi ve Harput Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç ve ekibi tarafından tespit edilen Urartu dönemi açık hava tapınak alanının kapsamlı bir çalışma ile ziyarete açılması hedefleniyor.

213
Elazığ'da 2 bin 800 yıllık 'açık hava tapınak alanı' bulundu - Sayfa 3

Aytaç, antik çağlardan bugüne birçok medeniyetin izlerini barından Harput Kalesi'ndeki arkelojik çalışmalar ve araştırmalarla her döneme ait medeniyetlerin izlerini gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını belirtti.

313
Elazığ'da 2 bin 800 yıllık 'açık hava tapınak alanı' bulundu - Sayfa 4

Son olarak başkentleri Van civarı olan Urartuların, batı sınırında bulunan Harput Kalesi'nde tespit ettikleri açık hava tapınak alanının tarihi ve kültürel açıdan büyük önem taşıdığını bildiren Aytaç, alanın 2 bin 800 yıllık olduğuna dikkati çekti.

413