Bu taş mangal tutkunlarının gözdesi oldu

Bu taş mangal tutkunlarının gözdesi oldu. Gümüşhane'de bileği taşı mangal olup Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yana satılıyor. Binlerce yıldır madencilik yapılan, zengin maden kaynaklarına sahip olan Gümüşhane’de değerli madenlerin yanında tarih boyunca fırınlarda kullanılan bileği taşları da ‘Mangal taşı’ yapılarak ekonomiye kazandırılıyor.

Bu taş mangal tutkunlarının gözdesi oldu - Sayfa 1

Binlerce yıldır madencilik yapılan, zengin maden kaynaklarına sahip olan Gümüşhane’de değerli madenlerin yanında tarih boyunca fırınlarda kullanılan bileği taşları da ‘Mangal taşı’ yapılarak ekonomiye kazandırılıyor.

112
Bu taş mangal tutkunlarının gözdesi oldu - Sayfa 2

Türkiye’de adını değerli bir madenden alan tek il olan Gümüşhane’de 17 yıl önce genç girişimci Serdar Demirağ tarafından ekmek yapılan kara fırınlarda kullanılan taş “mangal taşı” yapılarak “Gümüşhane ızgara taşı” adıyla Türkiye ve dünyanın dört bir tarafına satılıyor.

212
Bu taş mangal tutkunlarının gözdesi oldu - Sayfa 3

Pişirilen ürünler direk ateşle temas etmediği için sağlığa zararı olmayan taşın çerçeveli, ayaklı, sobalı ve tüple çalışanı da yapıldı.

312
Bu taş mangal tutkunlarının gözdesi oldu - Sayfa 4

Aynı zamanda muhtarı olduğu İkisu köyündeki atölyesinde taşı kesip işleyen Demirağ hem il merkezindeki dükkanı hem de kurduğu internet sitesi aracılığıyla Türkiye ve dünyanın dört bir yanına bu ürünleri satıyor.

412