Bağdadi'yi yakalatan ismi Türkiye teslim etti!

70 dakikalık alçak uçuşta helikopterlere birçok kez ateş açıldı, Amerikan özel kuvvetler askerleri terörist başının saklandığı eve duvarı patlatarak girdi. Dünyanın kilitlendiği evin yeri ise, Türkiye'de yakalanan bir isim sayesinde bulundu. DAEŞ liderinin eşlerinden birisiyle birlikte yakalanan Ethavi.

Bağdadi'yi yakalatan ismi Türkiye teslim etti! - Sayfa 1

Amerikan New York Times gazetesi, ABD özel kuvvetlerinin Suriye İdlib'deki bir köyde DAEŞ terör örgütünün lideri Ebubekir el Bağdadi'yi öldürmesinin tüm detaylarını yazdı. Haberde, Türkiye ile ilgili önemli bir ayrıntı da var:

147
Bağdadi'yi yakalatan ismi Türkiye teslim etti! - Sayfa 2

"Terörle mücadele yetkilileri Başkan Trump'ın Suriye'den çekilme planını açıklarken, CIA ve özel harekât birliklerinin dünyanın en çok aranan teröristi Bağdadi'nin yerini tespit etmiş olduğunu ve operasyon hazırlığı içerisinde bulunduklarını bildiğini aktarıyor.

247
Bağdadi'yi yakalatan ismi Türkiye teslim etti! - Sayfa 3

ABD istihbarat yetkilileri aylarca Trump'ı Bağdadi konusunda bilgilendirdi. Bağdadi'nin yakalanması Trump tarafından da bölgedeki en önemli öncelik olarak belirlenmişti.

347
Bağdadi'yi yakalatan ismi Türkiye teslim etti! - Sayfa 4

Trump'ın çekilme kararı, operasyonun zamanını öne çekti. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bölgedeki casus, keşif uçuşu ve askeri varlık ağı çözülmeden önce harekete geçerek hazırlıkları hızlandırdı ve riskli bir gece baskını düzenlendi.

447