Türk Futbolunun İmparator lakaplı en başarılı teknik direktörü Fatih Terim, hem Türkler hem Yunanlar için sürpriz sayılabilecek bir gelişme ile Panathinaikos’un başına geçti.

Türk Futbolunun İmparator lakaplı en başarılı teknik direktörü Fatih Terim, hem Türkler hem Yunanlar için sürpriz sayılabilecek bir gelişme ile Panathinaikos'un başına geçti. Kariyerinde 3. kez Türkiye dışında bir kulüpte çalışacak olan Fatih Hoca'nın bu sürpriz kararının altında yatan gerçekler acaba neydi?

Öncelikle Yunanistan'ın en çok taraftarı olan spor kulübü Panathinaikos kısmından başlayalım. Hemen belirtmek gerekirse komşuda futbol, bütün Dünya'nın aksine en popüler spor dalı değil ve yine aynı şekilde yeşil-beyazlı kulüpte de futbol öncelikli değil.

Ayrıca farklı bir yönetim modeli olarak, iki branşın başında farklı isimler bulunuyor. Mesela sezon başında yine Galataraylı olarak bilinen başarılı koç Ergin Ataman'ı basketbol takımın başına getiren Dimitrios Giannakopoulos basketbolun, sürpriz Terim hamlesini yapan Giannis Alafouzos ise futbolun patronu konumunda.

Yeşiller futbolda en son şampiyonluklarını 2009-2010 senesinde yaşarken, son 27 sezonda ise yalnızca 2 kez ligi lider bitirerek ezeli rakipleri Olympiakos'un başarılarını ezberlemek zorunda kaldılar.

Yazımın başında Fatih Terim transferini hem biz Türkler hem Yunanlar için sürpriz olarak adlandırmıştım. Çünkü takımın başında 2.5 yıldır görev yapan Sırp teknik direktör Ivan Jovanovic ile oldukça istikrarlı bir görüntü çiziliyordu. İlk sezon Yunan Kupasını kazanılmış, ikincisinde lig normal sezonunda lider bitirmiş ve playoff'larda bir diğer ezeli rakibi AEK'ya geçilmişti, bu sezon takım iki hafta öncesine kadar liderlik konumunda bulunuyordu. Her sezon istikrarlı ve üstüne koya koya giden Jovanovic'in ayrılışı taraftarlar nezninde büyük bir hayal kırıklığı ve öfke yaratmış vaziyette. Haber ilk duyulduğunda pek çok taraftar sitesi buna inanmamış ve 'Ivan ile bir sorunumuz yok' şeklinde başlıklar atmışlardı. Hatta mütevazi kişiliği ile Pana taraftarları arasında çok sevilen Jovanovic için nankörlük yapıldığı söyleyenler bile vardı.

İmparator Fatih Terim cephesinde ise bu transfer yeni bir heyecan olarak yorumlanabilinir. Ancak efsanevi isim, son aylarda kamuoyunda 'Fatih Terim Fonu' olarak adlandırılan fon skandalında isminin en başta geçmesi, çok yakından tanıdığı bankacı Seçil Erzan'ın dolandırıcılığı, eski öğrencilerinin hatta kızı ve damadının bile dolandırıldığı bu olayda fena halde yıprandı, örselendi ve tahrip edildi. Ülkeden bir süre uzaklaşmanın, kendisine hayırlı geleceğini hissettiğini düşünüyorum.

Gelelim bu transfer hikayesinin baş ve yardımcı aktörleri olan Panathinaikos Kulüp Başkanı Giannis Alafouzos ile ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı'ya. Türkiye'de her sezon efsaneleşen Survivor yarışmasının yapımcısı olan Acun Ilıcalı'nın sahip olduğu şirket Acun Medya, Yunanistan'da Survivor Greece, The Voice of Greece, Ellade Exeis Talento ve Power of Love isimli programların da yapımcılığını gerçekleştirmiş. Bu programlarda Skai TV'de gösteriliyor. Skai Medya Grubunun sahibi ise 'şimdilik' Panathinaikos Futbol Kulübünün Başkanı Alafouzos! Şimdilik yazmamın sebebi ise Acun Ilıcalı'nın Skai TV'ye olan yakın ilgisi ve kanalı satın almak istemesi. Alafouzos ile Acun Ilıcalı uzun süredir birlikte iş yaptıkları için ciddi bir dostlukları bulunuyor.

Son olarak tüm kamuoyuna sürpriz olarak görünen Fatih Terim'in Panathinaikos futbol takımının teknik patronu olması sanırım bazıları için planlı bir gelişme gibi görülüyor.

Yeşil-beyazlı bazı taraftarların almış olduğu kararlar yüzünden Alafouzos'u Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un'a benzetmesi ne kadar sevildiğini gösterir nitelikte. Bazı taraftarlar ise ileriki dönemde Pana'nın yeni sahibinin Acun Ilıcalı olacağını bile iddia etmeye başlamış. Acun Ilıcalı'nın Fatih Terim ile olan dostluğu artık bambaşka bir boyuta taşınmış oluyor.