Turan Kışlakçı

04 Ocak 2022 Salı
Tektipleşen Dünya Ve Kuş Beyinliler

Hem yerel hem küresel günlük haberler o kadar basit bir şekilde gazetelerde, TV’lerde ve sosyal medyada ele alınıp analiz ediliyor ki bu insanın düşünce dünyasını her geçen gün daha da daraltıyor.

18 Ekim 2021 Pazartesi
Bütün dünyanın acil tedaviye ihtiyacı var

Dünyanın neresine giderseniz gidin insanlarda bir memnuniyetsizlik ve umutsuzluk hali hakim. Siyasetten toplumsal olaylara, ekonomiden eğitime kadar hemen her alanda herkes sonu olmayan bir münazara ve eleştiri buhranı içinde debelenip duruyor.

28 Ağustos 2021 Cumartesi
Mavi ve Beyazın Ülkesi: Tunus

Siyasi bir keşmekeş ile adını şu günlerde medyada sık sık duyduğumuz Tunus, Akdeniz’in güzel, sakin ve güvenli ülkelerinden biri. Tunus, 1574-1881 yılları arasında Osmanlı Devleti’nin bir eyaletiydi.

20 Ağustos 2021 Cuma
Taliban’ın Tarihi, Afganistan ve Dış Müdahaleler

Geçmişte daha çok bir Peştun hareketi olarak bilenen Taliban, bu kez Afganistan içindeki bütün ırklardan ve gruplardan insanı kendi bünyesine aldı. Tacik, Türkmen ve Özbek birçok alim Taliban’ın şura heyetine katıldı.

17 Ağustos 2021 Salı
Afganistan, Türkler ve Kısa Tarihi

Tarih boyunca Türkler de Afganistan’a büyük önem vermiştir. Bugün Anadolu’da kime sorsanız soylarının kadim Horasan’a dayandığını söyler. Hâlâ Afganistan’da ciddi bir Türk nüfusu bulunmaktadır. Afganistan’ın büyük çoğunluğunu oluşturan Peştun halkı da tarih boyunca Türkleri hep kendilerinin bir parçası olarak görmüştür.

14 Temmuz 2021 Çarşamba
Taliban Sözcüsü Zabihullah İle Röportaj

Dünya medyası uzun yıllar sonra yine Taliban’ı manşetlerinden düşürmüyor. ABD’nin Mayıs ayında Afganistan’dan hızlı çekilme kararı sonrası Taliban’ın Afgan toprakları içinde hızlı ilerleyişi sürüyor.

03 Haziran 2021 Perşembe
Yemen’deki Son Osmanlı valisinin Mücâdelesi

Yemen, İslam dünyâsının gözbebeğidir. Hz. Peygamber (sav) İslam dâvetine başladığı günden beri Yemenliler, bu dâvetin ilk öncüleri olmuşlardır. Bugün Endonezya’dan Fas’a kadar diyarı İslam topraklarını gezin; Yemenlilerin izini bulacaksınız.

17 Mayıs 2021 Pazartesi
Kahraman Hanzala hep 10 yaşında!

Dünyadaki bütün mazlum çocukların ağabeyi… Duruşu, derin ufku ve samtı ile mesajlar veriyor dünyaya... Hamuş hali, bir feryadın ve çığlığın habercisi... Hâl dilinin kal dilinden daha etkili olduğunun da çok iyi bilincindedir.

03 Mayıs 2021 Pazartesi
Abdülhamid’in Sarayında Bir Sahte Şeyh: Ebul Hüda

Osmanlı’nın son döneminde Arap dünyası ile ilişkilerin nasıl cereyan ettiği mevzusu halen araştırmacılar nezdinde bakir alanlardan biridir. Napolyon’un 1798 Mısır ile işgali başlayan Türk-Arap ilişkilerindeki kırılma süreci Sultan Abdülhamid’in tahtan indirilmesi ile ciddi bir hareketlilik kazanıyor.

18 Nisan 2021 Pazar
Deizm ve Ateizm Müslüman dünyada niye artıyor? (1)

İnsanlık tarihinin en büyük siyasi, iktisadi ve içtimai değişimlerinin yaşandığı bir yüzyıldan geçiyoruz. Teknolojik gelişmelerin insanı içine çektiği hız ve haz adındaki o büyük gayya kuyusu beşeriyeti büyük bir epistemolojik, ontolojik ve aksiyolojik sorunlarla karşı karşıya getirdi.