Turan Kışlakçı

01 Nisan 2020 Çarşamba
Merhaba Yeni Dünya

Dünyanın bugün yaşadıklarının ileriye dönük derin tesirleri olacaktır. Önümüzdeki yıllarda siyasi, içtimai, iktisadi, fikri ve ruhi krizler ve kaoslar yaşayacak olan dünya, sonraki yıllarda büyük değişikliklere tanıklık edecektir...

26 Mart 2020 Perşembe
Yol Ayrımındaki İnsanlık

İnsanoğlunun içinde yaşadığı gezegen tarihin en önemli yol ayrımlarından birine girdi. Yeni dünya veya yeni uygarlık farklılığını hissettirmeye başladı. Bu uygarlığın yeni bir felsefesi, yeni bir sosyolojisi, yeni bir psikolojisi, yeni bir siyaseti ve yeni bir ontolojisi olacak...

16 Mart 2020 Pazartesi
Korona Salgını ve Korku İmparatorluğu

Dünya bir kaos ve bilinmezlik gayyasına sürükleniyor. Bütün insanlık bir korku tüneline hapsediliyor. Her geçen gün korkular artıyor. Sanki dünyada bir “Korku İmparatorluğu” kurulmak isteniyor.

05 Mart 2020 Perşembe
İdlib, Neo-Sömürgeciler ve Darbe Teraneleri

Öyle bir yüzyılda yaşıyoruz ki, hakikatin hayal ve yalan ile harmanlandığı bir devirdeyiz. Öfkenin, eşkıyalığın, cahilliğin, haramiliğin ve zalimliğin arttığı, mezelletin, sefaletin, esaretin ve bedavetin övüldüğü bir çağdayız.

23 Şubat 2020 Pazar
Fransız Devrimi’nin Dünyaya Kazığı: Eşitlik

Filozofların, bireylerin ve toplumların “eşitlik” ilkesini ortaya atmasının üzerinden yaklaşık iki yüzyıl geçti. İnsanın tarihini, zihinsel yapısının değişkenliklerini, fiziki ve ruhi yasalarını gerçekte hiç bilmeyen filizofların ortaya attığı bu ilke...

16 Şubat 2020 Pazar
Catilina’nın Çocukları

Türkiye, bugün, Birinci Cihan Harbi’nden sonra ilk kez bu kadar büyük zorluklarla karşı karşıya. Yanı başımızda Suriye’de yaşananlar, bölgesel değil küresel bir sorundur..

07 Şubat 2020 Cuma
Türkiye, Filistin ve “Yüzyılın Anlaşması”

Coğrafyam yine buram buram is ve sis kokuyor. Zihinler allak bullak. Ferdi çıkarlar için günü kurtarma hayalindeki liderler yüzünden gelecek nesillerin hayatları karartılıyor. Bunun en güzel örneklerinden biri de sözde “Yüzyılın Anlaşması” denilen ihanet ittifakı.

25 Ocak 2020 Cumartesi
Korkun!: “Osmanlılar Geliyor…”

Batılıların 1281’den bu yana, bitmeyen en büyük korkuları “Osmanlılar Geliyor” söylemiydi. Osmanlıların önce Anadolu’yu tamamen almaları, sonra Balkanlara yayılmaları ve ardından 1453’te Konstantinopolis’i yani İstanbul’u fetihleri batılıların yüreklerine büyük korkular saldı. Kendi barbarlık ve vahşiliklerini gizlemek için yaydıkları yalanlar ile Türkleri, barbar, vahşi ve mutlak kötülüğün kaynağı olarak gösterdiler.

19 Ocak 2020 Pazar
Ve Mesih Sanal Dünyaya İndi…

Geçen yılın başında kaleme aldığım “Sanal Dünyanın Peygamberi Kim Olacak?” başlıklı makalemde, “Yüce Allah her aleme peygamber göndermiş ise sanal aleme de bir peygamber gönderecek mi?” sorusunu sormuştum.

09 Ocak 2020 Perşembe
Türkiye-Libya Anlaşması Niçin Yapıldı?

Türkiye ve Libya arasında 27 Kasım 2019’da imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına ilişkin Mutabakat Muhtırası ile Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası, komşu ülkelerde büyük yankı uyandırdı.