Turan Kışlakçı

14 Temmuz 2021 Çarşamba
Taliban Sözcüsü Zabihullah İle Röportaj

Dünya medyası uzun yıllar sonra yine Taliban’ı manşetlerinden düşürmüyor. ABD’nin Mayıs ayında Afganistan’dan hızlı çekilme kararı sonrası Taliban’ın Afgan toprakları içinde hızlı ilerleyişi sürüyor.

03 Haziran 2021 Perşembe
Yemen’deki Son Osmanlı valisinin Mücâdelesi

Yemen, İslam dünyâsının gözbebeğidir. Hz. Peygamber (sav) İslam dâvetine başladığı günden beri Yemenliler, bu dâvetin ilk öncüleri olmuşlardır. Bugün Endonezya’dan Fas’a kadar diyarı İslam topraklarını gezin; Yemenlilerin izini bulacaksınız.

17 Mayıs 2021 Pazartesi
Kahraman Hanzala hep 10 yaşında!

Dünyadaki bütün mazlum çocukların ağabeyi… Duruşu, derin ufku ve samtı ile mesajlar veriyor dünyaya... Hamuş hali, bir feryadın ve çığlığın habercisi... Hâl dilinin kal dilinden daha etkili olduğunun da çok iyi bilincindedir.

03 Mayıs 2021 Pazartesi
Abdülhamid’in Sarayında Bir Sahte Şeyh: Ebul Hüda

Osmanlı’nın son döneminde Arap dünyası ile ilişkilerin nasıl cereyan ettiği mevzusu halen araştırmacılar nezdinde bakir alanlardan biridir. Napolyon’un 1798 Mısır ile işgali başlayan Türk-Arap ilişkilerindeki kırılma süreci Sultan Abdülhamid’in tahtan indirilmesi ile ciddi bir hareketlilik kazanıyor.

18 Nisan 2021 Pazar
Deizm ve Ateizm Müslüman dünyada niye artıyor? (1)

İnsanlık tarihinin en büyük siyasi, iktisadi ve içtimai değişimlerinin yaşandığı bir yüzyıldan geçiyoruz. Teknolojik gelişmelerin insanı içine çektiği hız ve haz adındaki o büyük gayya kuyusu beşeriyeti büyük bir epistemolojik, ontolojik ve aksiyolojik sorunlarla karşı karşıya getirdi.

08 Nisan 2021 Perşembe
Türkiye Cezayir’e 20 bin Silah Gönderdi

Türkiye’nin Cezayir’le ilişkileri 1516 yılında Barbaros kardeşlerin Cezayir’e gidişiyle başladı. 2016 yılı iki ülke arasındaki ilişkilerin 500. yılına tekabül etti.

31 Mart 2021 Çarşamba
Sina yarımadası, Süveyş Kanalı ve Akdeniz

Dünya medyası 6 gün boyunca Süveyş Kanalı’nı kapatan gemiyi konuştu. 24 Mart’ta dünyanın en önemli ulaşım ticaret kanalını ulaşıma kapatan Evergreen şirketine ait “The Ever Given” adlı konteyner gemisi, uzun uğraşlar sonrası 29 Mart’ta hareket ettirilerek kanal tekrar gemi ulaşımına açıldı.

12 Mart 2021 Cuma
Türkiye-Mısır İlişkilerinde Yeni Başlangıç

Mısır ve Türkiye, ortak geçmişleri ve tarihi bağlarından dolayı kültürel anlamda manevi değerlere sahip iki büyük devlettir.... Mısır ve Türkiye arasındaki ilişkilerin iyi olması coğrafyaya da olumlu olarak yansımaktadır.

02 Mart 2021 Salı
Amerikan Kolejleri ve Osmanlı

Amerika’nın Ortadoğu’ya ilk nüfuzu protestan Misyoner okulları ile olmuştur. 19. yüzyılın ilk başlarında faaliyete başlayan Amerikan okulları, Amerikan Board Misyoner Teşkilatı (ABCFM) tarafından desteklenerek Osmanlı topraklarında faaliyet göstermişlerdir.

07 Şubat 2021 Pazar
Boğaziçi Krizinin Psiko-Sosyo Politiği

Büyük siyasi değişimlerin yaşandığı, küresel ve bölgesel güçlerin birbiriyle uğraştığı bir dönemde Türkiye’ye karşı gereksiz bir iç baskı unsuru olunmamaya ve Türkiye’nin kaliteli üniversitelerinden olan Boğaziçi Üniversitesi’nin de marka değerinin bitirilmemesine dikkat edilmeli.