Turan Kışlakçı

25 Mayıs 2022 Çarşamba
Hazırlanın, göç ediyoruz!

Göç, sanki insanoğlunun kaderi. Bir iki nesil öteye gittiğinizde göçmen olmadığını söyleyenlerin bile atalarının göç ettiğine şahitlik edeceksiniz. Onun içindir ki, göçmenlere sahip çıkanlar ile felaket tellalları hep var olacak. İnsanoğlu da yeni bir umut ve yeni bir hayal için yollara revan olmaya devam edecek…

08 Nisan 2022 Cuma
Cemal Kaşıkçı davası ne oldu?

Cemal Kaşıkçı davasında başından beri “Cesedi nerede?” diye sorduk. Bugün bu sorunun belki de önemi kalmadı. Ama bu kez sorulması gereken sorular şunlar: Bu dava karşılığında ne alındı? Cemal Kaşıkçı’nın yitirilen canı acaba İslam alemi için anlamlı bir şekilde değerlendi mi?

13 Mart 2022 Pazar
“HIZ”landırılmış Hayat

İnsanın hız çağındaki macerası stres ve bunalımları da artırdı. Hayatımız gittikçe hareketsizleşti. Artık yürümüyoruz. Ulaşım araçları yerimize yürüyor. Yürümediğimiz gibi düşünemiyoruz da. Çünkü akıllı telefon ve bilgisayarlar yerimize düşünür oldu.

02 Mart 2022 Çarşamba
Ukrayna’da Slavcılar ve Batıcılar Kavgası

Rusya’nın Ukrayna saldırısının üzerinden nerede ise bir hafta geçti. Bugün Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşı fikri olarak, Batıcı/Atlantikçi ve Slavcı/Avrasyacı kavga olarak da okuyabiliriz.

04 Ocak 2022 Salı
Tektipleşen Dünya Ve Kuş Beyinliler

Hem yerel hem küresel günlük haberler o kadar basit bir şekilde gazetelerde, TV’lerde ve sosyal medyada ele alınıp analiz ediliyor ki bu insanın düşünce dünyasını her geçen gün daha da daraltıyor.

18 Ekim 2021 Pazartesi
Bütün dünyanın acil tedaviye ihtiyacı var

Dünyanın neresine giderseniz gidin insanlarda bir memnuniyetsizlik ve umutsuzluk hali hakim. Siyasetten toplumsal olaylara, ekonomiden eğitime kadar hemen her alanda herkes sonu olmayan bir münazara ve eleştiri buhranı içinde debelenip duruyor.

28 Ağustos 2021 Cumartesi
Mavi ve Beyazın Ülkesi: Tunus

Siyasi bir keşmekeş ile adını şu günlerde medyada sık sık duyduğumuz Tunus, Akdeniz’in güzel, sakin ve güvenli ülkelerinden biri. Tunus, 1574-1881 yılları arasında Osmanlı Devleti’nin bir eyaletiydi.

20 Ağustos 2021 Cuma
Taliban’ın Tarihi, Afganistan ve Dış Müdahaleler

Geçmişte daha çok bir Peştun hareketi olarak bilenen Taliban, bu kez Afganistan içindeki bütün ırklardan ve gruplardan insanı kendi bünyesine aldı. Tacik, Türkmen ve Özbek birçok alim Taliban’ın şura heyetine katıldı.

17 Ağustos 2021 Salı
Afganistan, Türkler ve Kısa Tarihi

Tarih boyunca Türkler de Afganistan’a büyük önem vermiştir. Bugün Anadolu’da kime sorsanız soylarının kadim Horasan’a dayandığını söyler. Hâlâ Afganistan’da ciddi bir Türk nüfusu bulunmaktadır. Afganistan’ın büyük çoğunluğunu oluşturan Peştun halkı da tarih boyunca Türkleri hep kendilerinin bir parçası olarak görmüştür.

14 Temmuz 2021 Çarşamba
Taliban Sözcüsü Zabihullah İle Röportaj

Dünya medyası uzun yıllar sonra yine Taliban’ı manşetlerinden düşürmüyor. ABD’nin Mayıs ayında Afganistan’dan hızlı çekilme kararı sonrası Taliban’ın Afgan toprakları içinde hızlı ilerleyişi sürüyor.