Bir gün elektrik ve su kesilse hayat ne kadar zorlaşıyor!  Ya Gazze… Yokluğun merkezi oldu. Yok kelimesinin sıradanlaştığı bir yer. Elektrik yok, su yok, iletişim yok, alt yapı yok, yok, yok!

Bir gün elektrik ve su kesilse hayat ne kadar zorlaşıyor!

Ya Gazze…

Yokluğun merkezi oldu.

Yok kelimesinin sıradanlaştığı bir yer.

Elektrik yok, su yok, iletişim yok, alt yapı yok, yok, yok!

İnsanlar normal yaşantısına devam ederken sen dünyanın bir yerinde bir yudum suya muhtaçsın.

Ölüm yağarken molozlar arasına sıkışan binlerce beden yığınlar arasından çıkarılamıyor.

Yapılacak çok şey varken içtiğin bir bardak suyun vücuduna ağır gelmesi gerekirken İsrail'in katliamlarını kınamaktan uzak insanlar var.

Bilindiği üzere Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının Soykırım Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle 29 Aralık 2023'de UAD'de dava açarak İsrail aleyhine ihtiyati tedbir kararı alınmasını talep etti.

Güney Afrika bu kapsamda Uluslararası Adalet Divanı (UAD)'den 9 ihtiyati tedbir kararına hükmedilmesini istiyor.

Bu kararlar arasında, "İsrail'in Gazze'deki askeri operasyonlarını derhal durdurması, Filistinlilere yönelik soykırımın önlemesi için gerekli tüm makul tedbirleri alması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönerek yeterli gıda, su, yakıt, tıbbi ve hijyen malzemeleri, barınak ve giysi dahil olmak üzere insani yardıma erişimini sağlaması, soykırıma karışanların cezalandırılmaları için gerekli adımları atması ve soykırımın delillerini muhafaza etmesi" de bulunuyor.

Dünyaca ünlü 29 oyuncu çok güzel bir iş yaptı.

The Palestine Festival of Literature" isimli Youtube kanalında 6 parça halinde videolar yayımlandı. Oyuncular videolarda Güney Afrika'nın UAD'de İsrail'e yönelttiği suçlamaları okuyarak davaya destek verdi.

Her bir video binlerce görüntülenme sayısına ulaştı. X platformu üzerinden de yüz binlerce kez izlendi.

Videoda suçlamaları okuyan isimler arasında "Crown" isimli dizinin oyuncuları Khalid Abdalla ve Tobias Menzies ile "Game of Thrones " isimli dizinin oyuncuları Charles Dance, Carice van Houten ve Lena Headey yer aldı.

Öte yandan suçlamaları okuyan isimler arasında İsrail doğumlu oyuncu Adam Bakri ve Yahudi oyuncu Wallace Shawn ile Beyaz Saray önünde Gazze'de ateşkes talebiyle yapılan açlık grevine katılan oyuncu Cynthia Nixon da vardı.

Videoya destek veren daha birçok ünlü oyuncu bulunuyor.

Her fırsatta dünya genelinde birçok oyuncu, müzisyen ve sanatçı, İsrail'in Gazze soykırımına ve katliamlarına tepki veriyorlar.

ABD'li model Gigi Hadid, sosyal medya hesaplarında İsrail'in saldırılarına ilişkin, "Dualarım, bu haksız trajediden etkilenen herkesten yana. Bu çatışma her gün masum canlar alıyor ve bunların çoğunu çocuklar oluşturuyor." ifadelerini kullanmıştı.

İsveçli müzisyen Zara Larsson, kişisel Instagram hesabında Filistin'deki dram karşısında dünyanın Ukrayna'ya verdiği desteği hatırlatarak, "Rusya saldırdığında Ukrayna'ya destek veriliyor ama Filistin'e destek verilmiyor." paylaşımında bulunmuştu.

ABD'li oyuncu ve komedyen Aasif Mandvi, son gelişmelerden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, "İsrail hükümetinin 2 milyon Filistinliyi (yarısı çocuk) etnik temizliğe tabi tutmasını haklı gören ya da görmezden gelmeyi tercih eden herkes insanlığını kaybetmiştir." sözleriyle duygularını aktarmıştı.

ABD'li rapçi Redveil, konserinde İsrail'in Gazze'de katlettiği Filistinli şehitlerin isimlerini sahnedeki dev ekrana yansıtarak, Gazze'de ateşkes çağrısı yapmıştı.

İngiliz aktör Khalid Abdalla, Netflix galasında avucuna "Şimdi Ateşkes" yazdığı fotoğrafla birlikte, "Çünkü bütün hayatlar kutsaldır. Çünkü insan kalbinin gücüne inanıyorum. Çünkü açık ve net olmamız ve daha iyi bir dünya için elimizden geleni yapmamız gerekiyor." ifadelerini kullanmıştı.

Aralarında Joaquin Phoenix, Cate Blanchett, Jon Stewart, Kristen Stewart, Susan Sarandon, Mahershala Ali ve Riz Ahmed gibi ünlü isimlerin de yer aldığı 55 sanatçı ve aktivist, gönderdikleri mektupla Biden'dan İsrail ve Filistin arasında ateşkes çağrısı yapmasını istemişti.

Örnekler çok fazla…

Elbette Türkiye'de de sanat camiasında tepkiler veriliyor. Son olarak benim gördüğüm Yavuz Bingöl'ün öncülüğünde 'Sanat Hayattır Derneği' İsrail'in saldırısı altında olan Filistin için yardım konseri düzenledi.

Ama üzülerek belirtmeliyim ki yurt dışındaki kadar yüksek tepkiler bizde yok. Çok cılız. Ne kadar üzücü bir durum.

Türkiye'de sanatçıların çok daha fazla bir şekilde İsrail'in işlediği insanlık suçlarına karşı seslerini yükseltmesini beklerdim.

Bazı çevreler 'Her yerde parmakları olduğu için sanatçılar işimden olurum ekmeğimden olurum diye korkuyor, o nedenle susuyor.' şeklinde yorumlarda bulunuyor.

Korkudan mıdır bu sessizlik bilinmez ama böylesine büyük bir katliamın olduğu bir yerde bizim sanatçılarımız yurt dışındaki sanatçılar kadar ses çıkaramıyorsa burada insanlık adına bir yanlışlık olduğunu vicdanen söylememizde hiçbir yanlış olmaz.

Ne olurdu ki bizim de oyuncularımız mesela Güney Afrika'nın UAD'de İsrail'e yönelttiği suçlamaları okuyarak davaya destek verseydi!

Gazze'de böylesine büyük bir katliam yaşanırken bizler normal hayatlarımıza bu kadar rahat devam edebiliyorsak hakikaten ortada çok garip bir durum vardır demektir.