Haberleri izliyorum; Kendini yaralayandan daha fazla ceza almış biri! Öte tarafta işyerine saldırı olmuş, saldırıyı yapan serbest bırakılmış diğer bir kişi!

11 yaşında tecavüze uğradığı iddia edilen bir çocuk intihar etmiş, tecavüz ettiği iddia edilen kişi ise serbest bırakılmış! 

Hak, hukuk gibi kavramlar yerine getirilmediği zaman toplumda yargıya olan güven azalıyor.

Adalet duygusu tatmin olmayan, haksızlığa uğrayan kişi ne yapacak?

AK Parti yargıda güveni artıracak girişimler yaptı.

Bağımsızlık ve tarafsızlığı güçlendirici adımlar atılacak, hükümetimizin temel yaklaşımı bu olacak denildi.

Türkiye’de belli dönemlerde belli kesimler yargıyı güç devşirme, ele geçirme olarak gördü. 

Oysa ki yargı Türk milleti adına karar veren ve milletin her kesiminin güven duyduğu, saygın bir kurum olarak hareket etmelidir.

Yargı haksızlıkların değil adaletin konuşulduğu bir alan olmalıdır.

Verilen haksız kararlar ile ilgili ne yapılabilir? sorusunu AK Parti MKYK üyesi Avukat Metin Tarhan’a sordum.

Tarhan şunları söyledi;

Yargı kendi süreci içinde işliyor. İstinaf, Temyiz gibi denetim ve kontrol mekanizmaları vardır. Yanlış verilen karar, denetim ve kontrol aşamalarında düzeltiliyor. 

Yargı organlarında yer alan hakim ve savcıların meslek içi eğitimleri artırılıyor. Yakın zamanda getirilen düzenlemeyle hakim ve savcı yardımcılığı kurumu ihdas edildi. 

Hem meslek içi eğtim hem de hakim savcı yardımcılığında geçen süre itibariyle kazanılan deneyim sonrası daha az hatalı kararlar verilebilecektir.

Yargıyı güçlendirmek ve hızlandırmak için de reform niteliğinde düzenlemeler yapılıyor. Bundan sonraki süreçte hatalı ve yanlış kararlara daha az şahit olacağız.

Reform niteliğinde düzenlemelerin yapılacak olması ve bundan sonraki süreçte hatalı ve yanlış kararlara daha az şahit olacak olmamız müjde niteliğinde!

Gönül istiyor ki hiç hata ve yanlış karar olmasın!

Adalet duygusu yerine getirilmeyen bir toplum hiçbir zaman huzur bulamaz. 

Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) toplumda adaleti hakim kılmak için mücadele etmiştir. Temel hakların ve özgürlüklerin korunması, toplumsal huzurun ve barışın sağlanması için adaleti teminat olarak görmüştür.

Bir an önce reform niteliğinde düzenlemelerin hayatımızda yerini almasını ve haberleri takip ettiğimizde adalet duygumuzun yara almamasını diliyorum.

Aksi durum toplumun umutsuzluk çemberinde dönüp durmasından başka bir şey olmaz.