İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindeki heyetin içinde bulunduğu helikopter Doğu Azerbaycan eyaletinde dağlık arazide kaza yaptı. 

Reisiyazar1

Reisi ve beraberindekilerin zorlu hava koşulları nedeni ile hayatını kaybettiği söylenen kazada suikast iddiaları da gündeme geldi. Bu ölümlerin nedeni ile ilgili iç ya da yoğun olarak dış faktörler daha çok konuşulacak ama İran kaza üzerinde duracaktır.

Reisiyazar2

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, önemli bir isimdi.  İran dini lideri Ayetullah Ali Hameney’den sonra gelecek isim olarak görülüyordu.

Suikast ya da kaza şahsıma göre burada en önemli açıklamayı İran eski Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif yaptı.

Reisiyazar3

Zarif asli sorumlularından birinin ülkenin sivil havacılık sektörünü etkileyen tek taraflı yaptırımlar uygulayan ABD olduğunu söyledi.

Cevad Zarif, ortaya çıkan durumun ABD'nin İran'a uyguladığı tek taraflı yaptırımların etkisinin büyük olduğunu savunarak "Yaptırımlar nedeniyle Tahran'ın uçak ve uçak parçası ithalatı engelleniyor.” dedi.

Öyle ya yaptırımlar olmasa çok eskilerden kalma bir helikoptere binmek zorunda kalmayacaklardı. Suikast olmasa bile zorlu hava koşullarına dayanamayacak kadar eski bir helikopter. Kaza göz göre göre geliyorum demiş adeta!

Bilindiği üzere Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bulunduğu helikopterin enkaz bölgesinin tespit çalışmasını başarıyla tamamladı. 

Reisiyazar4

İranlılar bu ambargodan nasıl kurtulacağını düşünürken bizim de düşünmemiz gereken bir konu var.

Ülkemizde İHA, SİHA üretimine karşı olan, üreticileri her fırsatta yerden yere vuran bir kesim var. Karalamak için ellerinden geleni yapıyorlar. 

Hatta bir keresinde CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Bayraktar SİHA üretimi durduruldu. Dışişleri Bakanı Sezgin Tanrıkulu Türkiye'nin savaş suçu işleyen bu ölümcül silahlara ihtiyacı olmadığını söyledi. SİHA üretim merkezini yurt dışına taşıması için Selçuk Bayraktar'a iki hafta süre tanındı." ifadelerinin yer aldığı asılsız bir haberi alıntılayarak, "Bu korku size yeter troller. Ama emin olun adil olacağız" diyerek haddini aşan ifadeler kullanmıştı.

Sergilediği kabiliyetlerle dikkat çeken yerli ve milli İHA-SİHA sistemlerini daha da geliştirelim biz iktidara gelirsek daha iyisini yapacağız ya da iktidar değişse de daha iyisini yapmalı denilmesi gerekirken ülkemiz açısından bu başarıyı görmemek için kör omak gerekiyor.

Keşif, gözetleme, nakliye, deniz karakol, arama-kurtarma gibi alanlarda etkin olarak kullanılan bu hava araçlarının en önemli özelliği de taarruzda da kullanılabiliyor olmaları! 

Reisiyazar5

Yakın hava desteği vermekle kalmayıp, hedef işaretleme, hava savunma sistemlerinin imhası ve hava sahasının savunulması gibi çok önemli görevleri de üstlenebilmeleri ayrı bir meziyet olarak görülüyor.

En son olarak da İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin uçağının enkaz yerini Akıncı İHA’nın nasıl tespit ettiğini hep birlikte gördük.

Kimileri için artık utanmak hiç olmadı bundan sonra sükut etmek zamanı!

Savunacak hiçbir şeyi olmayan insanların ülkemizin bekası için yapılan işlere karşı çıkması düpedüz hainliktir.

İnsanın hainliğini savunacak kelimeleri bir o kadar da kokuşmuş ve kirlidir.