2992 Defa Okundu

Daha  önce  bahsettiğim ağustos  ayı yıllık izinde yaptığım  Erzurum  seyahati  konusuyla  alakalı  yazıma devam ediyorum.Erzurum  kent merkezinde  tarihi yapıların önünü etrafını  açma çalışmaları  olumludur.Tarihi şehir  ortaya çıkmış.Kale restarasyonu devam ediyor.Girişin  üctetli olmasına sevindim.Çünkü  işi gücü olmayan serserilerin , madde bağımlılarının  yuvalandığı bir yer olmaması  lazım.Şimdi en azından  bir güvenliği var.Ve içeri   giren çıkan belli.Saat  kulesine  çıktık . 1877  yılında yapılan saat hala çalışıyor. Kuleden  şehir manzarası kusursuz.Merdivenler baya dik  ama olsun.Elimden geldiğince  tarihi camileri  ve hazirelerini ziyaret  etmeye  çalıştım.Kurşunlu  camide  enteresan bir  durumla karşılaştım 300  küsür yıllık bir yapı.Şadırvanın  olduğu kısımda  muhtemelen su  yollarında bir kaçak  var  .Çok miktarda  su  muslukların üzerinden yapının altından sızarak   boşa akıyor.Arıza  ne zamandan beri var  bilmiyorum.Ama bu tarihi yapıya zarar verir .Su aşındırıcıdır.Bu durumdan kimse rahatsız olmuyor mu ? Neden arıza giderilmemiş ?

Beni  en çok etkileyen yapılardan biride  Büyük Kiretmitlik tabyası oldu.Yapı iyi durumda sayılır.Fakat sahipsiz.Bakımsız.İçerisi ve çevresi  çöp içerisinde.Makale altına birkaç fotoğraf ekleyeceğim.Daha evvel sosyal medyada tabya içinde ve dış kısımda çektiğim videoları paylaşmıştım.Takip edenler  hatırlayacaktır.Tabya Atlama kulelerinin  çok yakınında.Orasıda bakımsız  kaderine terk edilmiş.Kule  kaplamalarında dökülmeler  gördüm. 2017 Yılında   yeni yapılmış kulelerin önündeki pistler toprak kayması sonucu  parçalanarak  kendi kendine yıkılmış .Sonradan    yeniden yapılmıştı.Herhangi bir soruşturma açıldımı  bilmiyorum. Bölgedeki tesislerin   inşasına yaklaşık  600 milyon lira harcanmıştı.

Merkezde  Erzurum' un anıtsal sembollerinden  3 kümbetleri  ziyaret ettim .Kümbetlerin  mezar odalarının pencerelerinden içeri giren çöpler var.Belediyenin buraları hergün temizlemesi  lazım.Benim önerim kümbetlerin üst kısmına  kırmızı yada yeşil renkte  halıyla kaplanması.Daha temiz görünür.

Erzurum  ucuz  bir kent herkes gidip  ziyaret etmeli.Konaklama yeme içme çok ucuz.Ulu  cami  ,3 kümbetler,Çifte minareli medrese ,Yakutiye medresesi,Atatürk evi,Tabyalar  Şehitlikler ,kale  ve saat kulesi  mutlaka gezilip görülmeli.Erzurum' da kaldığım süre içinde  bilgilerinden istifade  ettiğim  Teyzemin oğlu   Fahri Şahin' e  eşine,  oğlu   Rıdvan'  a ,  Teyzeme  ,   Ayhan abime   gene teyzemin oğlu  Akın Şahin ' e,teyzemin oğlu Ahmet Şahin ' e    beni köyde ağırlayan  gene teyzemin oğulları  Hakan ve Bülent Şahin' e  çok teşekkür ederim .Facebook tan   tanıştığımız   Resul Taber ' e  nazik çay  daveti  için çok teşekkür ederim .Beraber gezdiğimiz  arkadaşım Mehmet Akif  beyede çok teşekkür ederim.

New York  Metropolitan  müzesinde  sergilenen   ve Kanuni Sultan Süleyman' a ait olduğu iddasıyla  sergilenen  kılıcın Türkiye' ye  iade edilmesi süreci  için cimere  dilekçe  yazmıştım .Dilekçe  kabul edilmiş  .Kültür bakanlığına havale edilmiş .Bakalım ne olacak  sonuç.Kılıç 1930 lu yıllarda müze envanterine girmiş.Aynı müzede Osmanlı dönemi çok sayıda meteryal var.New york 'a gidenler mutlaka ziyaret etmeli.

Geçen Pazar  Bursa Nilüfer  antika pazarında  ilginç bazı  fotoğraflara rasladım.Fotoğrafların   hariciye  diplomatına ait  olduğunu  görür görmez  anladım.3  adet  paspartulu devasa  fotoğrafların altında  Manhattan  - Brooklyn yazıyordu .En büyük  olan smokin giymiş  tek  adam diğerlerinde  hanımı  ile  son resimde ise hanımı ve çocuğu ile stüdyoda resim çekilmişler.  Ama ne resimler tam bir sanat eseri .Eskiden sanat varmış.  Hakikaten tablo diye as duvara. Satıcı 3  resime  400  lira çekti .Ben 200 lira  teklif ettim .Fazla paramda yoktu açıkçası.Satıcı 250 ye kendim aldım dedi  .Anlaşamadık.

Fotoğrafdaki  adam kimdi biliyormusunuz.New York un 3. Türkiye  başkonsolosu Hasan Basri Bey  .Hasan bey  1.10.1929-18.11.1933 tarihleri arasında  görev yapmış.New York başkonsolosluğu 1925 yılında kurulmuş.Dile kolay 95 sene olmuş kurulalı.Zaman zaman böyle önemli resim ve belgeler  çıkıyor.Ama işte işçi  maaşıyla  herşeyi alamıyorsunuz.Resimleri  maalesef alamadık.Nasip değilmiş.Bu hikayeyide sizinle paylaşayım dedim.

Erzurum Büyük Kiremitlik  tabyası çöp içinde .Erzurum' da  20  civarı böyle tabya var.

Büyük Kiremitlik  tabyası  pislik içinde

Tabya içindeki  odalardan  biri.Kimbilir  bu vatanı savunan askerler  bu tabyalar içinde neler çektiler.İçerde  ateş yakılmış .Berduşların  barınağı haline gelmiş.

 

Erzurum'  da  sembol yapılardan üç kümbetlerden birinin mezar odası penceresi.Belediye buraları hergün denetleyip temizlemeli.

Yorumlar