3248 Defa Okundu

Çocukluğumun büyük kısmı   İzmit` te geçti.Hayatımın en güzel zamanları diyebilirim.Kozluk mahallesi  2.cadde no 28 deki  bahçeli müstakil  evde oturduk.2.cadde  o dönem  bahçeli müstakil evlerle  doluydu.Sonradan hepsi  mütahitlere verildi. Şimdi bahçeli evlerin yerlerinde zevksiz , büyük ,kaba apartmanlar  var.Okuduğumilkokuluda  unutmak mümkün değil .Kırmızı bazalt taşlardan yapılmış ,Osmanlı dönemi kilise olan  şirin bir binaydı.Devasa bahçesi vardı.Önünden geçen Kapanca sokak  ahşap  evlerle  doluydu .Şimdilerde   bu  sokak koruma alltınaalındı.Okulda   daha sonra  rehberlik araştırma merkezine dönüştürüldü.İzmit`e  her gittiğimde  gider ziyaret ederim.Malesef  İzmit` teki  çocukluk dönemi   nerdeyse hergün beraber olduğumuz   arkadaşların çoğusu artık  arayıp sormuyor  .Herkes  günlük  rızkının  peşine düşmüş  onlarda haklı….

Çocukluğumdada tarihe meraklı  bir çocuktum.Evin bahçesinde  kazılar yapardım  .Nerdeyse her kazdığım yerde kırık çanak çömlek  parçaları çıkardı.Birkaç kez yakın dönem   Osmanlı  parası buldum.Gövdesi  soba borusu kalınlığında  bir zeytin  ağacı vardı bahçemizde .O bölgeden deniz görünürdü.Sık sık orda oturur ,derin düşüncelere  dalardım.Birgün ağacın altında bakır bir  Roma parası buldum.Paranın bir yüzünde başında defne dalları olan imparator  resmedilmiş.Diğer yüzünde  bir gladyatör , bindiği  4  atın çektiği arabadan arslana ok atıyor.(Sonradan bu paranın görselini hiçbir katalokta bulamadım)O dönem ilkokula giden  bir çocuğum.Hemen zımparayı   alıp, paranın iki yüzünüde  ayna gibi parlattım .Para gıcır gıcırolmuştu.Arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine parayı müzeye götürmeye karar verdik.O dönem  arkeoloji müzesi,  Sultan Abdülaziz` in av köşkündeydi ,vali konağının hemen yanında .Muhteşem bir bahçesi vardı.Bahçe  arkeolojik buluntularla doluydu.Lahitler,heykeller,sütunlarvs  vs.

Arkadaşlarla beraber  müzeden içeri  girdik .Acaba  müdür bana bişeyyaparmı diye  korku ve sıkıntıdan  ter içinde kalmıştım.Kapıyı  çalıp   müdürün odasına girdik.Evin bahçesinde  bir para bulduğumuzu   anlattım ve parayı müdür beye uzattım.Adam parayı evirdi, çevirdi sonra bana dönüp oğlum sen ne yapmışsın bu parayı kazımamalıydın dedi.Kazımasaydın daha değerli  olacaktı dedi.Müzeye satmak istersen eğer , 1500 lira  teklif etti.Eğer istersen  sendede kalabilir  dedi.Bende ikinci şıkkı  seçtim.Para bende kaldı .Uzun yıllar sakladım .Sonradan parayı kaybettim.Tüm aramalarıma rağmen,  o madalyon gibi  parayı bulamadım bir daha…

O zamanki tarih bilgimiz  çok kısıtlıydı.Sonradan  İzmit` in ne kadar önemli bir yer olduğunu.Doğu Roma imparatorluğuna  40 sene başkentlik yaptığını .Adının Nicomedia  olduğunu Şiddetli bir depremle  haritadan silindiğini  öğrendim.Kentin altı  boş değil .Nereyi kazsanız bişeylerçıkıyor.Peki  İzmit  turizmden beklediği payı alıyor mu?

Tabikihayır.İzmit`te  dünyanın en büyük  antik tiyatrosu toprağın altında.TiyatroBağçeşme Mevkii’nde bulunmaktadır. Türkiye’deki 412 tiyatrodan bir tanesidir. 164 Metre çapında 30 bin kişi kapasiteli olduğu düşünmektedir. Bugün İzmir Efes tiyatrosu 25 bin kişi kapasitelidir. Burası ondanda büyük olup dünyanın en büyük antik tiyatrosudur. Detaylı çalışma yapmak lazım. Dünyanın tek örneği olan bu tiyatro gizemini hala korumaktadır.Malesef  devlet  bu alanı istimlak edip  kamulaştıramadı.Kamulaştırmaolmadanda bu alanda kazılar başlayamıyor.Bölge üzerinde 60 civarı ev var .Malum ekonomik kriz var .Ondan önce  girişimlerde bulunulmuş .Vatandaş  verilecek miktarın az olması sebebiyle   kamulaştırmaya her zaman karşı çıkmıştı.Devlet burada yaşayan vatandaşlarımızı mağdur etmeden  mülkleri satın alıp bu  alanda  biran önce kazılara başlamalı.Bu tiyatro  ortaya çıkartılmalı.

Düşünsenize bu tiyatronun  arkeoloji dünyasına getireceği  heyecanı.

Düşünsenize  dünyanın her köşesinde bu tiyatroyu görmeye gelen turistleri.Düşünsenize  İzmit` in dünyada bir anda nasıl popüler bir yere dönüştüğünü.

Düşünsenize  dünyanın en seçkin arkeoloji yayınlarında  İzmit` in anlatıldığını  ,tiyatrodan bahsedildiğini.

Ülkemizde  üniversitelerin arkeoloji bölümlerinden mezun olmuş  binlerce gencimiz  var.Burası  onları  emekli edecek kadar  uzun süren bir kazı alanı.Dolayısıyla bir istihdam merkezi olacak ,işsizliğin azalmasına katkıda bulunacak.Anadolu` nun her yanı  bu tip anıtsal tarihi yapılarla dolu .Malesef  bunlar dünyaya iyi anlatılamıyor.Geçmişte yanlış hatırlamıyorsam , Oyuncu  Gürse Birsel  bir twet  atmıştı.

Şöyle diyordu .

Abartmıyorum  altın ,zümrüt içinde yaşayan bir millet olmalıydık.Tarımıncenneti,tohumu taşa atsan taş filizlenir.20 den fazla maden var.İncil deki 7 kilisenin yediside bu topraklarda.Nuh` un gemisinden indiği topraklar.Mezopotamya` nınyanı.Göbeklitepe,Hitit,Bizans,Selçuklu tarihi fışkırıyor.Yetmesse 3 tarafı deniz.Kar,yağmur,güneş,nem hepsi var.Cahil ve fakir kalman  imkansızken,Halkın yarısı açlık sınırında…

Bunun sebebi ne olabilir sevgili arkadaşlar ?

Sorumlusu kimdir ?

 

 

Yorumlar