GÜNDEM
15 Eyl 2020 16:33 Son Güncelleme: 15 Eyl 2020 16:38

Türkiye Diplomatik İstihbarat'ta Sınıf Atladı 

Dışişleri Bakanlığı ile MİT arasındaki koordinasyonun güçlenmesi sayesinde Türkiye'nin dış politikasında yeni bir dönem başladı.  MİT bünyesinde kurulan 'dış istihbarat analizi' ile birlikte diplomasi ve istihbarat birimleri önemli gelişme sağlandı.

Haberi Dinle

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) son yıllarda bölgede en güçlü istihbarat örgütü olduğunu farklı olay ve zamanlarda kanıtladı.

Irak ve Suriye gibi ülkelerdeki yerel ağ unsurları sayesinde hem üst düzey teröristlerin etkisiz hale getirilmesinde, hem de kaçırılan yabancı ülke vatandaşlarının terör kamplarından kurtarılmasında kritik roller üstlendi.

MİT'in başarıları bununla sınırlı değil. Özellikle 2010'lu yılların başında kurulan 'dış istihbarat analizi' sayesinde MİT, diplomasi konusunda önemli faaliyetlere imza attı.

Dışişleri Bakanlığı ile MİT arasında başarılı koordinasyon, Türkiye'nin dış politikasında yeni bir dönem başlattı.

 

MİT DİPLOMASİDE KRİTİK ROL ÜSTLENİYOR

Milli İstihbarat Teşkilatı gelinen noktada Türkiye'nin ulusal güvenliğini ilgilendiren en kritik konularda önemli roller üstleniyor. Türkiye, bir tarafta Suriye rejimi ile diğer tarafta Mısır hükümeti ile görüşmelerini 'istihbarat diplomasisi' ile gerçekleştiriyor.

Peki, istihbarat diplomasisi ne demek? Son yıllarda neden önem kazandı?

Yeni Şafak'a değerlendirmelerde bulunan Uluslararası Güvenlik Analisti Dr. Kaan Kutlu Ataç, diplomasinin artık klasik uygulamalarından çok daha geniş bir alana hakim olması gerektiğini söyledi.

Yorumlar