SİYASET
25 Mayıs 2019 13:26 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:34

Mansur Yavaş'tan 'Belediyede sizi en çok ne şaşırttı" sorusuna cevap

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş gündeme ilişkin soruları cevapladı. Yavaş kendisine sorulan 'Belediyede sizi en çok ne şaşırttı" sorusuna 'Bir yerden 100 bin tane top çıktı' diyerek cevap verdi.

Mansur Yavaş'tan 'Belediyede sizi en çok ne şaşırttı" sorusuna cevap
Haberi Dinle

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş gündeme ilişkin soruları cevapladı. Yavaş kendisine sorulan 'Belediyede sizi en çok ne şaşırttı" sorusuna verdiği cevapla da herkesi şaşırttı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı'nın Mogan Tesisleri'nde düzenlediği iftar yemeğinde Ankara'daki televizyon, internet siteleri ile günlük gazetelerin temsilci ve muhabirleriyle bir araya geldi.

Geçmişe yönelik bir denetleme başlattınız mı?

 "Geçmişe yönelik bir denetleme başlattınız mı?" sorusuna karşılık Yavaş, şirketlerin genel kurulları yapılınca gerekli incelemelerin yapılacağını, yolsuzluk varsa bunun üzerine gidileceğini belirtti.

Hitit güneşi, Ankara Büyükşehir Belediyesinin amblemi olacak mı?

"Hitit güneşi, Ankara Büyükşehir Belediyesinin amblemi olacak mı?" sorusuna Yavaş, "Maalesef bu dönemde zor. Mecliste, 42'ye karşı 105 meclis çoğunluğu var. Bunun olmayacağını bile bile mecliste lüzumsuz yere enerji sarf etmek istemiyoruz ama ben her mecrada, bir şekilde Hitit güneşini kullanmaya çalışıyorum." yanıtını verdi.

 Belediyenin net ne kadar borcu var?

"Belediye araçlarda ne kadar tasarrufa gidecek? Ankara Büyükşehir Belediyesinin net ne kadar borcu var?" sorusunu Yavaş, "Belediyenin 9,5 milyar borcu var. Şirketlerin toplam borcu 1 milyara yakın. Makam araçlarını en az sayıya indiriyoruz." diye yanıtladı.

Göz retinalı oda iddiası

"Belediyenin 12. katında göz retinası ile girilen bir odanın olduğu söylendi. Böyle bir oda gerçekten var mı?" sorusu üzerine Yavaş, şunları kaydetti:

"O, yanlış bir bilgi oldu. Olay şöyle gerçekleşti, İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, diğer belediye başkanlarıyla bize 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulundular. Asansörden inerken, parmak iziyle iniliyordu, yetkilendirmeyi ona göre ayarlamışlar. Benim parmak izi almadı. Tunç Bey 'niye almıyor?' diye baktı. Ben de dedim ki 'yüksek güvenlikli hatta 12. katta Melih Bey'in gözle girilen bir yeri olduğu söyleniyor ama henüz çıkma fırsatım olmadı' dedim. Bütün konuşma budur. Şöyle bir hatam oldu, halbuki 1,5 yıllık Mustafa Tuna dönemi vardı, böyle bir şey vardıysa bile Tuna döneminde mutlaka kaldırılmış olması gerekiyor o anda onu akıl edemedim. Tunç Bey, bunu televizyonda çıktığı zaman biraz daha farklı anlattı. Ben, bunun söylenmesini istemezdim. Çünkü, girilememiş denince bir zafiyet gözüktü."

'Belediyede sizi en çok ne şaşırttı?'

"Belediyede sizi en çok ne şaşırttı?" sorusuna Yavaş, "Şunu söyleyebilirim, bir yerden 100 bin tane top çıktı. Dağıtacağız çaresi yok. Bayram geliyor, bayramda dağıtacağız." yanıtını verdi.

Yorumlar