DÜNYA
19 Eki 2017 09:49 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 08:43

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Rusya ile petrol anlaşması yaptı!

Peşmerge Petrol deryası Kerkük'ten çekildi ama hemen akabinde Kürt Bölgesel Yönetimi, Rusya'nın petrol devi Rosneft, ile 5 blokta petrol üretmek için anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında Erbil'e 400 milyon dolar ödenecek.

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Rusya ile petrol anlaşması yaptı!
Haberi Dinle

Bağımsızlık referandumu sonrası bölgede gerginlik sürerken, Rusya'nın petrol devi Rosneft, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi  ile beş blokta petrol üretimi için anlaşma imzaladığını duyurdu.

Rosneft'in anlaşma kapsamında Erbil'e 400 milyon dolarlık ödeme yapacağı belirtiliyor. Bloklardan keşif aşamasında çıkarılacak petrol ile 200 milyon dolarlık gelir elde edilebileceği aktarıldı. Rosneft, beş blokta yer alan petrol rezervinin 670 milyon varili aşabileceğini belirtti.


Beş blokta yapılacak petrol keşif çalışmaları gelecek yıl başlayacak. Pilot üretimin de 2018 yılında başlaması hedefleniyor. Ticari üretime 2021'de başlanması planlanıyor.


Rus petrol şirketi Rosneft, Bağdat yönetimi ile gerginliğe neden olan bağımsızlık referandumundan günler önce de bölgede doğalgaz ve petrol hattı inşa edilmesi için IKBY ile 1,2 milyar dolarlık finansman anlaşması imzalamıştı.


I

Yorumlar