KORONAVİRÜS
13 Haz 2021 14:14 Son Güncelleme: 13 Haz 2021 14:16

Koronavirüs belirtileri değişti: Baş ağrısı, yorgunluk...

Koronavirüs üzerinde araştırmalar devam ediyor. Bu kapsamda İngiltere'deki bilim insanlarından dikkat çeken açıklamalar geldi. Yapılan araştırmaya göre koronavirüsün en yaygın görülen semptomları değişti. Buna göre artık koku kaybı koronada en yaygın 10 belirti arasında yer almıyor. Baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısının ise en yaygın semptom olduğu belirtildi.

Haberi Dinle

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Virüs nedeniyle dünya genelinde can kayıpları artmaya devam ederken birçok ülke aşılama çalışmalarını hızlandırdı. Bazı ülkelerden ise mutasyonlu virüs tespit edildiğine dair haberler geliyor. Bilim insanları aşıları etkisiz hale getirebileceğinden korkulan varyantlar üzerinde çalışmalarına devam ederken korkulan olmadı.

DSÖ onaylanmış aşıların varyantlı virüslere karşı da koruma sağladığını belirtiyor. Uzmanlar ise tedbirlere uyulması gerektiği konusunda uyarılar yaparken Kovid-19'a karşı olmanın da virüsle mücadelede en önemli silah olduğunu vurguluyor.

Korona ile ilgili araştırmalar hızla sürerken İngiltere'den yeni bir açıklama geldi. İngiltere'nin önde gelen eğitim kurumlarından King's College London'da görev alan bilim insanları, hastalığın 'şimdi farklı davrandığını'nın altını çizdi.

Haber Global'in İngiliz Daily Mail gazetesine dayandırdığı habere göre, Bilim insanları Mayıs ayının başından beri hızla yayılan Hint Varyantı'nın semptomlardaki değişikliğin arkasındaki neden olabileceğini düşünüyor.

KORONANIN YAYGIN BELİRTİLERİ DEĞİŞTİ

Buna göre, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısının artık en çok bildirilen Kovid-19 semptomları olduğu açıklandı. 40'lı yaşların altındakilerde baş ağrısı yüzde 66, boğaz ağrısı yüzde 53, burun akıntısı yüzde 49 ve ateş yüzde 42, oranında görüldü.

Yapılan araştırmaya göre, artık daha az insan tat alma duyularını kaybettiklerini bildiriyor. Aynı araştırmaya göre, enfekte olan genç insanlar artık daha hafif soğuk algınlığı semptomları gösteriyor.

KOKU KAYBI ARTIK EN YAYGIN SEMPTOMLAR ARASINDA DEĞİL

İngiltere'de virüse yakalanan binlerce kişiye ait verileri mercek altına alarak yapılan araştırmaya göre, koku kaybı olarak da bilinen anosmi artık en yaygın 10 semptom arasında değil.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yapılan daha önceki araştırmalar, yorgunluğun en sık bildirilen semptom olduğunu, ardından baş ağrısı ve öksürüğün geldiğini göstermişti.

Yorumlar