GÜNDEM
04 Ağu 2021 09:05 Son Güncelleme: 04 Ağu 2021 09:07

JPMorgan'dan kötü haber: Türkiye tahminini hem düşürdü hem de erteledi

JPMorgan, Temmuz ayı enflasyonunun 26 ayın en yüksek seviyesine çıkması sonrasında Türkiye için faiz indirim beklentisini düşürdü. Faiz, borçlanma maliyetini gösterir. Faiz indirimin düşmesi ise ekonomide talebi ve büyümeyi canlandırır. JPMorgan ilk indirim için tahminini Ekim ayından Kasım'a erteledi.

Haberi Dinle

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan, enflasyonun Temmuz’da iki yılın zirvesini görmesinin ardından Merkez Bankası’dan beklediği 50’şer baz puanlık 3 faiz indirimi tahminini 2’ye düşürdü.

ABD merkezli finans kuruluşu JPMorgan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı enflasyon rakamları sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) faiz indirimi beklentilerini azalttı.

Enflasyonun 26 ayın en yüksek seviyesine çıkması sonrasında rapor yayınlayan JPMorgan, yıl sonuna kadar 50'şer baz puanlık sadece 2 faiz indirimi beklediklerini bildirdi. JPMorgan daha önce yayınladığı raporda ekim, kasım ve aralık aylarında olmak üzere toplam 3 kez 50'şer baz puanlık faiz indirimi yapılacağını öngörüyordu. JPMorgan ayrıca, bir dizi makroekonomik ve siyasi faktörün ciddi belirsizlikler ortaya çıkardığına işaret ederek 2022 yılı sonu için TCMB politika faizi tahminini de yüzde 14,5'ten yüzde 15,0'a yükseltti.

Yorumlar