DÜNYA
12 Ara 2017 01:30 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 10:19

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den Kudüs çağrısı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Filistin'deki siyasi tarafları, ABD'nin Kudüs'le ilgili kararına karşı birlik olmaya çağırdığı bildirildi. İran haber ajansı İRNA'nın haberine göre, Ruhani...

Haberi Dinle

İran haber ajansı İRNA'nın haberine göre, Ruhani, Hamas Siyasi Büro  Başkanı İsmail Heniyye ile telefonda görüştü. 

Görüşmede, "Bu şartlar altında tüm Filistinli siyasi taraflar ile tüm  Müslümanların uyanık olması ve ABD ile İsrail'in uygulamalarına güçlü bir şekilde  karşılık vermesi gerekmektedir." ifadelerini kullanan Hasan Ruhani, Filistinliler  yasal haklarını elde edinceye kadar intifadanın süreceğini kaydetti.

Ülkesinin ABD'nin kararını şiddetle kınadığını vurgulayan  Cumhurbaşkanı Ruhani, söz konusu kararın ABD ile İsrail'in gerçek yüzünü her  zamankinden daha açık bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti. 

Heniyye ise İslam devletlerini, çarşamba günü İstanbul'da düzenlenecek  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesinde kararlı ve Filistin halkına destek  çıkan bir tavır almaya çağırdı. 

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık'ta düzenlediği basın toplantısında, BM  Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent  ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen "Kudüs'ü resmen İsrail'in  başkenti olarak tanıma zamanı geldi" ifadesini kullanmıştı. 

Trump ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki  büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini  de açıklamıştı.

Yorumlar