GÜNDEM
22 Eki 2021 11:33 Son Güncelleme: 22 Eki 2021 11:38

Erdoğan: "Paranın itibarı, ülkenin itibarıdır" demişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 yıl önce Başbakanlığı döneminde Türk Lirası'nın itibarının önemine vurgu yapan konuşmalar yapmış ve paranın itibarının ülkenin itibarı olduğunu söylemişti. 9 yıl sonra gelinen noktada Türkiye ekonomisi büyük bir çıkmaza sürüklenirken dolar da 10 TL'ye dayandı.

Haberi Dinle

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası dolar kuru, Euro kuru ve gram altın fiyatlarının rekor seviyelerine çıkmasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2012 yılında sosyal medya platformu Twitter hesabından attığı “Paranın itibarı milletin itibarıdır.” tweeti sosyal medyanın yeniden gündemine girdi. 

ERDOĞAN'IN 2012'DEKİ KONUŞMASI 

Erdoğan o dönem programın ardından paylaştığı Twitter paylaşımında, “Para, tıpkı bayrak gibi, tıpkı milli marş gibi, bir ülkenin gücünü, itibarını, bağımsızlığını simgeler.” ifadelerine yer vermişti. Mesajın atıldığı zamanla, şimdiki zaman arasında Türk Lirası'nın değer kaybı Türkiye ekonomisinin içler acısı halini ortaya koydu.

PARA TIPKI BAYRAK GİBİ...

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 1 Mart 2012’de Merkez Bankası'nda düzenlenen Türk Lirası Simge Tanıtım Programında yaptığı konuşmada, “Para, tıpkı bayrak gibi, tıpkı milli marş gibi, bir ülkenin gücünü, itibarını, bağımsızlığını simgeler. Paranın itibarı, ülkenin itibarıdır, milletin itibarıdır. Ama maalesef, bu ülkede, paranın itibarıyla birlikte ülkenin itibarını da uzun yıllar boyunca 5 paralık ettiler. Bir dönem, bol sıfırlı paralarımız maalesef dünyada alay konusu yapıldı.” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın mesajı, dolar kurunun 9,63 TL’yi geçmesinin ardından sosyal medyanın yeniden gündemine düştü. Binlerce sosyal medya kullanıcısı Erdoğan’ın sözleri eşliğinde ekonomik gelişmelere tepki gösterdi.

 

Yorumlar