SİYASET
28 Şub 2018 16:47 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:00

CHP'nin çılgın projesi

Fıkra değil, gerçek… CHP’li belediye hizmet atağı ile parmak ısırttı. Güney Koreliler Yalova’ya tuvalet yapacak. 200 bin TL’ye mal olacak projeyi Başkan Vefa Salman basın toplantısı ile tanıttı: Güney Kore taharet musluğu olan tek ülke…

Haberi Dinle

Yalova’nın kardeş şehri olan Güney Kore’nin Suwon'un belediyesi kente tuvalet yaptıracak. Belediye Başkanı Vefa Salman düzenlediği basın toplantısında tuvaletin özelliklerini saya saya bitiremedi. Salman, Yürüyen Köşk'te düzenlediği basın toplantısında, kardeş şehir Suwon Belediyesiyle yürütülen çalışmalardan bahsetti.

BİZZAT YERİNDE GÖRDÜ

Geçen hafta Suwon'a yaptığı ziyareti anlatan, orada tuvalet kültürüne önem verildiğini vurgulayan Salman, "Geçenlerde saydım, 17 değişik ülkeye gitmiştim. Taharet musluğunun olduğu tek ülke. Bu tip yerlerde özellikle kafeterya, restoran ve otellerde klozetin yanında bir kumanda aleti var. Sıcak su, soğuk su, yıkama, elinizi değdirmeden bakın, aynı zamanda kurutma gibi fonksiyonları var. Ben ilk defa dünyada geçen gittiğimde görmüştüm" dedi.

DAHA ÖNCE DE YAPMIŞ

Suwon'a gittiğinde Yalova'daki Suwon Parkı'nı belediye başkanına gösterdiğini dile getiren Salman, "Geldiğinde götürdüm, bana dedi ki, Suwon Parkı'nda, 'Ben buraya tuvalet yapmak istiyorum.' Şimdi size soruyorum arkadaşlar, kardeş şehrin belediye başkanı size böyle bir şey dediğinde 'Hayır olmaz' der misiniz hiçbiriniz? Diyebilir misiniz? Tuvalet en doğal ihtiyaç. Deprem Anıtı'nın sol tarafında bir umumi tuvalet yapıldı. Umumi tuvaleti de Suwon Belediyesi yaptı, daha önce. İlk defa yapmıyor" diye konuştu.

MALİYETİ 200 BİN LİRA          

Suwon Belediyesi tarafından Yalova'ya yaptırılacak tuvaletin projesinin tamamlandığını dile getiren Salman, "Suwon, Dünya Tuvaletler Birliğinin üyesi, sanırım maliyetinin yarısını Suwon karşılayacak, yarısını birlik" ifadesini kullandı. Gazetecilerin "Tuvaletin 200 bin liraya mal edileceği, konuşuluyor" şeklindeki hatırlatması üzerine Salman, "O dolayda" dedi. Salman, tuvaletin yapımına martta başlanacağını ve haziranda bitirileceğini belirterek Güney Kore'deki yerel seçimlerin ardından tuvaletin temmuz ayı gibi açılacağını kaydetti.

Yorumlar