EKONOMİ
08 Haz 2017 18:10 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:38

Borsa İstanbul'un yeni genel müdürü belli oldu

Borsa İstanbul'un yeni Genel Müdürü Halk Yatırım Genel Müdürü olarak görev yapan Murat Çetinkaya oldu. Borsa İstanbul AŞ’nin 2016 faaliyet yılına ilişkin Olağan Genel Kurul Toplantısı, Borsa...

Haberi Dinle

Borsa İstanbul AŞ’nin 2016 faaliyet yılına ilişkin Olağan Genel Kurul Toplantısı, Borsa İstanbul'un İstinye'deki yerleşkesinde yapıldı.

Genel Kurul oylaması sonucu yönetim kurulu üyelerinin bir bölümü değişti. Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ görevine devam ederken, Genel Kurul'un ardından yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevine, Halk Yatırım Genel Müdürü Murat Çetinkaya seçildi. 

Genel Kurul’da açılış konuşmasının ardından yıllık faaliyet raporu, 2016 faaliyet yılına ilişkin bağımsız denetim raporu, 2016 yılı faaliyet ve hesap dönemine ilişkin 2016 yıl sonu Bilançosu ve Kâr/Zarar Tablosu okunarak, müzakeresinin ardından onaylandı ve yönetim kurulu üyeleri Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde ibra edildi. 

C grubu paylarını temsilen Ayışık seçildi

Yönetim Kurulu üyelerinin seçimine ilişkin yapılan oylama sonucunda, C grubu paylarını temsilen Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Metin Ayışık seçildi.

 A Grubu payları temsilen Halk Yatırım Genel Müdürü olarak görev yapan Murat Çetinkaya ve Başbakanlık Danışmanı İhsan Durdu yeni Yönetim Kurulunda yer alırken, boş kalan bir üyelik için ise aday gösterilmedi. 

Mevcut yönetim kurulunda görev yapan Himmet Karadağ, Yunus Arıncı, Prof. Dr. Erişah Arıcan, Nicola Beattie, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tüzel kişiliği ve Işınsu Kestelli’nin yönetim kurulu üyelikleri ise devam etti.

1970 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Kolejini bitirdi (1988); Orta Doğu Teknik Üniversitesi Malzeme ve Metalurji Mühendisliğinden mezun oldu (BSc,1992). T.C. Ziraat Bankası AŞ Bankacılık Okulunu bitirdi (1993) ve Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü-Bankacılık anabilim dalında yüksek lisans yaptı (BA,2001). T.C. Ziraat Bankası AŞ Fon Yönetimi Müdürlüğünde başladığı meslek hayatını, Tekstilbank AŞ Hazine Müdür Yardımcısı ve Diler Yatırım Bankası AŞ Hazine Müdürü olarak devam ettirdi. 

Ağustos 2010’dan itibaren Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ’de Genel Müdürlük görevini yürüten Çetinkaya, kuruluşundan Nisan2013’e kadar Halk Portföy Yönetimi AŞ Yönetim Kurulunda yer aldı. Bu tarihten itibaren Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. 

Sektör temsili çerçevesinde 2013-2016 Yılları arasında TOBB Türkiye Sermaye Piyasası Sektör Meclisi Başkan Yardımcılığı ile 2014-2016 yılları arasında Borsa İstanbul Disiplin Komitesi Üyeliği ve Başkanlığı görevlerini üstlendi. 

Çetinkaya 2013’ten bu yana Sermaye Piyasası Profesyonelleri Derneği (EFFAS Türkiye) Başkanı ve Mayıs 2016’dan itibaren Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Yönetim Kurulu üyesidir.

Yorumlar