GÜNDEM
07 Tem 2021 13:42 Son Güncelleme: 07 Tem 2021 13:56

Bilim Kurulu toplanıyor: Gündemde Delta ve Delta Plus var

Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün video konferans yöntemiyle toplanacak. Dünyada artan ve Türkiye'de de görülen Delta ve Delta Plus varyantları da toplantının gündeminde olacak.

Haberi Dinle

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu saat 16:30’da video konferans yöntemiyle toplanacak.

Bakan Koca, toplantının ardından saat 18:00’de YouTube üzerinden açıklama yapacak.

DELTA VE DELTA PLUS MASADA

Toplantıda normalleşme adımlarının ardından vaka sayıları, hastanelerdeki durum, aşı tedariki, aşılamada gelinen nokta değerlendirilecek.

Delta ve Delta Plus varyantları da gündemde olacak

50 yaş üzeri ve sağlık çalışanları ile başlayan üçüncü doz yani hatırlatma dozlarının yeni yaş gruplarına açılıp açılmayacağı ele alınacak.

BAKAN KOCA AÇIKLAMA YAPACAK

Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca alınan kararlarla ilgili açıklama yapacak. Bakan Koca, Delta Plus varyantının 3 ilde 3 kişide görüldüğünü açıklamıştı.

DELTA PLUS VARYANTI NEDİR?

ABD, Portekiz, İsviçre, Rusya ve Çin'in aralarında bulunduğu birçok ülkede görülmeye başlanan Delta varyantının 'Delta Plus' adı verilen mutasyonu, vakaların ulusal düzeyde yeni piklere ulaşması ve normalleşme adımlarının ertelenmesi riskini artırıyor.

Delta Plus, virüsün daha kolay yayılacağını ve antikor tedavisine karşı daha dirençli olabileceğini gösteren araştırmalara dayanarak Hindistan’da “endişe verici varyant” kategorisinde değerlendiriliyor.

Yorumlar