GÜNDEM
06 Haz 2021 10:59 Son Güncelleme: 06 Haz 2021 11:01

Bilim insanları YÖK'te müsilaj için toplanacak

Marmara Denizi'nin dibini ve yüzeyini saran deniz salyası için bilim insanları YÖK'te toplanacak. YÖK Başkanı Saraç, toplantının gelecek hafta gerçekleşeceğini duyurdu.

Haberi Dinle

Marmara Denizi aylardır müsilaj sorunuyla boğuşuyor. Canlı yaşamını ciddi şekilde tehdit eden müsilaj denizin yüzeyinde görünse de deniz dibini de ele geçiriyor. Uzmanlar bu sorunla acil olarak mücadele edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla gelecek hafta YÖK'te düzenleyecekleri toplantıda, üniversitelerde yürütülen bilimsel çalışmaları ve acil önlemleri değerlendireceklerini ve kamuoyu ile paylaşacaklarını bildirdi.

Saraç açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorununa ilişkin, üniversitelerimizde ilgili akademik birimlerde yapılmış ve halen sürmekte olan bilimsel çalışmalar ile bu çalışma sonuçlarının önerdiği acil önlemleri değerlendirmek ve kamuoyu ile paylaşmak üzere ilgili fakültelerimizin dekanları ve konunun uzmanı araştırma ekipleri ile önümüzdeki hafta içi yükseköğretim kurulunda bir araya geleceğiz. Yeni YÖK olarak, üniversitelerimizin toplumsal sorunların çözümü konusunda ilgili bütün kurum ve kuruluşlarla ortak hareket ederek bilimsel katkılar sunması noktasında öncü kurumlar olmasını desteklemeye devam edeceğiz."

Kaynak : AA

Yorumlar