GÜNDEM
21 Tem 2021 11:43 Son Güncelleme: 21 Tem 2021 11:45

Benzer soru iddialarına Bakan Selçuk'tan cevap: Sınav iptal edilmeyecek

Haziran ayında gerçekleşen LGS'nin ardından 10 sorunun bir yayın evinin kitabındaki sorularla benzerlik taşıdığı iddiaları gündem oldu. CHP'li Milletvekilleri Bayraktutan ile Koncuk'un soru önergesine yanıt veren Bakan Selçuk, "Sınav sorularımızın benzerliğine yönelik iddialar asılsız olup, somut hiçbir belgeye dayanmamaktadır" dedi.

Haberi Dinle

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 6 Haziran'da Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında bir sınav gerçekleştirdi. Bunun ardından 'benzer soru' iddiaları gündem oldu. Sorulan 10 matematik sorusunun özel bir yayınevinin kitabındaki sorularla benzerlik taşıdığı iddiasının ardından konu Meclis gündemine taşındı.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve Bağımsız Adana Milletvekili İsmail Koncuk, söz konusu iddiaları hatırlatarak soru önergeleri vermişti. Bu önergelere cevap veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınav sorularının benzerliğine yönelik iddiaların asılsız olduğunu ve somur hiçbir belgeye dayanmadığını söyledi. Ayrıca sınavın iptal edilmeyeceğini belirtti.

SORU ÖNERGESİ VERİLMİŞTİ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan, “Müfredat dışı ya da pandemi nedeniyle öğrencilerin işleyemedikleri konuların sınavda sorulduğu iddiaları doğru mudur”, “LGS'de çıkan çok sayıda sorunun özel bir yayınevince basılan deneme testlerindeki sorularla benzer olduğu iddiaları doğru mudur?”, “İlgili iddialar ışığında sınava giren adayların mağduriyetleri hususunda gerekli açıklama ne zaman yapılacaktır?” ve “1 milyon 243 bin 801 öğrencinin geleceğini ilgilendiren LGS sınavıyla ilgili Bakanlığınız nezdinde bir soruşturma başlatılmış mıdır?” sorularına yanıt talep etti.

BAKAN SELÇUK'TAN SORULARIN NİTELİĞİ HAKKINDA YANIT

Bayraktutan’ın önergesine yanıt veren Bakan Selçuk, soruların 2021 Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu'nun 8'inci maddesinde belirtilen "Her alan için 8 inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte sorular yer alacaktır" ifadesine uygun olarak hazırlandığını söyledi.

Sınav sorularının daha önce bir yayınevi tarafından yayınlandığı iddialarını “asılsız” olarak niteleyen Selçuk, “Sınav sorularının benzerliğine yönelik iddialar asılsız olup somut hiçbir belgeye dayanmamaktadır. Sınav gizlilik ve güvenlik kriterleri doğrultusunda sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmiştir” dedi.

LGS sınavında daha önce bir yayınevinde yayınlanmış soruların sorulduğu iddiasını Meclis gündemine taşıyan bir diğer isim, Bağımsız Adana Milletvekili İsmail Koncuk oldu. Sinan Kuzucu Yayınlar sahibinin sosyal medya hesabından yayınladığı videoda "Dün inceledim bütün soruları, hep içinde yanıtları var." İfadelerini kullandığını belirten Koncuk, Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

- 1 milyon 243 bin 801 öğrencinin katıldığı 2021 LGS'de özellikle matematik sorularının, adil bir şekilde sorulduğunu düşünüyor musunuz?
2- Pandemi döneminde verilen eğitim düzeyi ile sınav sorularının zorluk derecesi örtüşmekte midir?
-2021 LGS ile "Sinan Kuzucu Yayınlarının" soruları ile LGS sorularında benzerlik olduğu iddiaları doğru mudur? Konuyla ilgili iddialar ve çıkan video sonrasında inceleme başlatılmış mıdır?
- 2021 LGS'de hangi derslerde ve kaç soruda, Sinan Kuzucu Yayınlarının soruları ile benzerlik bulunmaktadır? Benzerlik taşıyan sorularının iptali söz konusu mudur?
- 2021 LGS'nin iptal edilmesi düşünülmekte midir?

Koncuk’a yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, soruların 2021 Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu'nun 8'inci maddesine uygun hazırlandığını söyledi.

'SOMUT BELGELERE DAYANMIYOR'

Soruların bir yayınevinde daha önceden yayınlandığı iddialarını reddeden Selçuk, Koncuk’a verdiği yanıtta, Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav sorularımızla bir yayınevine ait kitapçığın paralellik gösterdiği iddiaları doğru değildir. Sınav sorularımızın benzerliğine yönelik iddialar asılsız olup, somut hiçbir belgeye dayanmamaktadır dedi.

İDDİLARLA İLGİLİ İNCELEME

Sınavın gizlilik ve güvenlik kriterleri doğrultusunda “sorunsuz” gerçekleştirildiğini belirten Bakan Selçuk, “Söz konusu iddialarla ilgili inceleme başlatılmış olup, iptal edilmesi düşünülen herhangi bir soru bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar