GÜNDEM
15 Eki 2020 10:16 Son Güncelleme: 15 Eki 2020 10:19

Altın alacaklar dikkat! Uzmanlar uyardı

Altın fiyatları yeni güne yönünü aşağı çevirerek başladı. Ons altın 1900 dolar seviyesinin altına gerilerken gram altın 484 TL seviyesinde işlem görüyor. Uzmanlar ABD'deki mali teşvik paketi kördüğümünün sürdüğünü belirterek bu nedenle ons altın fiyatının 1,900 dolar seviyesinin altına gerilediğini söylüyor.

Haberi Dinle

İç piyasada gram altın 484 liradan, çeyrek altın 793 liradan, Cumhuriyet altını 3,216 liradan, ons altın ise 1897 dolardan işlem görüyor. Peki uzmanlar altın fiyatlarında yaşanan değişim için ne diyor? İşte cevabı...

Alan Yatırım Menkul Değerler tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Mali Teşvik Paketi Kördüğümü Sürüyor… ABD’de mali teşvik  paketine ilişkin beklentilerin zayıflamasıyla birlikte altının ons  fiyatı 1,900 dolar seviyesinin altına geriledi."

İntegral Yatırım Menkul tarafından hazırlanan analizde ise şöyle denildi: Ons altında yön karışık. Dün, ABD ÜFE verisi beklentilerin üzerinde açıklandı.  Veri sonrası dolar tarafında sınırlı güçlenme ons altında ise geri  çekilme izledik.

Teşvik paketi konusunda ise ABD Hazine Bakanı Mnunchin ve Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi bir görüşme  gerçekleştirdi ancak anlaşma sağlanamadı.

Teşvik paketi  belirsizliğinin sürdüğü ve vaka sayılarının artmaya devam ettiği  ortamda ABD Borsaları değer kaybederken, ons altın 1900 seviyelerinde  dengeleniyor. Bugün ABD'den gelecek İmalat Endeksi, haftalık işsizlik  başvuruları ve Eyalet Fed Başkanlarının konuşmaları izlenecek. Seçimle  ilgili gelişmeler ve teşvik paketi görüşmeleri de takibimizde olacak.

Teknik Analiz: 22 günlük ortalamanın hemen altında bulunan ons  altında karışık yönlü bir seyir hakim. 1882 desteği üzerinde güçlenme  potansiyeli mevcut ancak önce 22 günlük ortalamanın üzerine çıkması  gerekiyor.

Bu seviyeyi aşması halinde 1916 seviyesine kadar yükseliş  görebiliriz. Olası düşüşlerde ise 1882 seviyesi kritik destek olma  özelliğini koruyor. Bu seviyeye yaklaşması halinde değerli metalde  tepki alımları gelebilir. Bu seviye stop loss alınarak long pozisyon  denemesi yapılabilir. Buna karşın bu seviyenin altına sarkmalarda 1862  seviyesine kadar düşüş görebiliriz.

Meksa Yatırım tarafından hazırlanan altın analizinde ise şöyle denildi: Destek seviyelerinden zayıf tepki alımları görüldü. İlk  destekler 1.890 ve 1.886-1.882 seviyelerinde bulunuyor.  Bu seviyeler  kısa dönem için önem kazanabilir. Sonraki destekler ise 1.873 ve 1.850-1.840 olarak görülüyor.

İlk direnç 1.913 seviyesinde. Tepki  çıkışının devamı için ilk aşamada bu seviyenin üzerinde kalıcılık  sağlanmalı. Sonraki dirençler ise 1.925 ve 1.933-1.947 noktalarında  bulunuyor. Destek seviyelerinde görülecek olası tepki alımları direnç  seviyelerini geçmekte zorlanabilir."

Yorumlar