DÜNYA
08 Eyl 2017 00:29 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:44

ABD, Güney Kore'de THAAD kurulumunu tamamladı!

Güney Kore'de ABD'ye ait Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) sisteminin kurulumunun tamamladığı bildirildi. Güney Kore'de yayın yapan JoongAng Daily gazetesinin Güney Kore ...

Haberi Dinle

Güney Kore'de yayın yapan JoongAng Daily gazetesinin Güney Kore  Savunma Bakanlığına dayandırdığı habere göre, daha önce kurulumu durdurulan füze  savunma sisteminin parçası olan dört ilave fırlatma platformu ülkenin güney  doğusundaki Seongju vilayetindeki Amerikan üssüne taşındı. 

Platformların, ABD ile varılan anlaşma kapsamında, Kuzey Kore'den  gelebilecek bir tehdide karşı acil önlem niteliğinde, geçici olarak kurulmasına  izin verildiğini belirten bakanlık yetkilileri, kesin iznin ancak detaylı çevre  etki çalışmasının sonuçlanmasının ardından verileceğini vurguladı. 

Tipik olarak 6 fırlatma platformu, 48 önleyici ve birer ateş kontrol,  haberleşme ve radar ünitelerinden oluşan THAAD biriminin 2 platformu ve diğer  unsurları geçen yıl varılan anlaşma kapsamında  bu yıl mart ayından itibaren  Seongju'daki üsse yerleştirilmeye başlamıştı. 

Ancak Devlet Başkanı Moon Jae-in'in mayıs ayında göreve gelmesinden  itibaren, dört platformun Güney Kore Meclisi'nin bilgisi dışında yerleştirildiği  iddiaları üzerine yeni hükümet kurulumu durdurmuş, kurulumuna izin verilmeden  önce sistemle ilgili ayrıntılı bir çevre etki değerlendirilmesi yapılmasını talep  etmişti. 

Ancak Kuzey Kore'nin temmuz ayında yaptığı kıtalararası balistik füze  denemelerinin ardından, Moon yönetimi bu kez kurulumun ivedilikle tatamlanması  yönünde adım atmıştı.

Güney Kore Çevre Bakanlığı, pazartesi günü yaptığı açıklamda, çevre  etki değerlendirmesine dair yapılan ön çalışmada risk yaratabilecek herhangi bir  unsur tespit edilmediğini ifade ederek, kurulumun tamamlanmasının önünü açmıştı.

Yorumlar