SİYASET
01 Haz 2019 20:47 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 10:57

4 büyük şirketten son İstanbul anketi!

YSK kararı sonrasında 23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul seçimi için geri sayım devam ederken 4 büyük araştırma şirketi Konsensus, Piar, Optimar ve MAK Araştırma son anket sonuçlarını açıkladı. İşte İstanbul'da son durum...

Haberi Dinle

İstanbul Büyükşehir Başkanlığı seçimleri için geri sayım başladı. 23 Haziran’da gerçekleşecek seçimlerin öncesinde, dört büyük anket şirketi ilk sonuçları paylaştı. 

Dört araştırma şirketinin İstanbul anket sonuçları şöyle: 

Konsensus Araştırma Başkanı Murat Sarı, 21-22 Nisan tarihlerinde 1040 kişiyle yapılan anket verilerine göre seçmenlerin yüzde 50,2'sinin Ekrem İmamoğlu'na, 48,1'inin Binali Yıldırım'a ve 1,7'sinin diğer partilere oy vereceğini söyledi. 

Bu da yüzde 2,1’lik bir farkla İmamoğlu’nun önde olduğunu ortaya koyuyor. Sarı, 39 yaşa kadarki seçmen kitlesinin 23 Haziran'da alınacak sonuçlarda belirleyici olacağının altını çizerek "DSP, Saadet, bağımsız adaylar, TKP ve diğer partilere oy veren 2,7'lik kesimin yüzde 1'inin de Ekrem İmamoğlu'na kaydığını görüyoruz. Binali Yıldırım'a oy verenlerin pek fikrinin değişmediği sonucu var. Yıldırım'ın oy oranı yüzde 48,1 ile 48,3 arasında değişiyor" diye konuştu. 

MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi’nin 11 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre CHP adayı Ekrem İmamoğlu, AKP adayı Binali Yıldırım'ın 2 puan önünde. 15 ve 20 Mayıs arasında yapılan anketin sonuçlarına göre, kararsızlar dağıtıldıktan sonra İmamoğlu yüzde 50,3, Binali Yıldırım yüzde 48,2 ve Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar yüzde 0,75 oy alacağı öngörülüyor. 

Optimar Araştırma şirketi, CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 52 ile Binali Yıldırım’ın dört puan önünde olduğunu ortaya koydu. 

Piar Araştırma Şirketi tarafından yapılan bir değerlendirmede ise, seçimlerin her iki taraf için de riskler barındırmakla birlikte her iki adayın da kazanma ihtimali bulunduğu belirtilirken, “Ancak kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğunu söylemekte fayda görüyoruz” denildi.

Yorumlar