Zorlu eğitimlerden geçirilen jandarmanın "hassas burunları" her an göreve hazır

Adana'da, jandarmanın terörden genel güvenliğe kadar birçok alanda kullandığı köpekler, 14 farklı engeli barındıran kondisyon parkurunda geçirildikleri düzenli eğitimlerle ekiplerin her an "can yoldaşı" oluyor.

Zorlu eğitimlerden geçirilen jandarmanın "hassas burunları" her an göreve hazır - Sayfa 1

İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, birçok alandaki görevlerinde uzun eğitim sürecinin ardından ekibe dahil olan "hassas burunlardan" bomba, uyuşturucu, mayın ve tütün bulma ile iz takip konularında yararlanıyor.

115
Zorlu eğitimlerden geçirilen jandarmanın "hassas burunları" her an göreve hazır - Sayfa 2

Komutanlıkta, Belçika Malinois cinsi "Canbaz" bomba aramada, "Moda" iz takibinde, Alman Çoban cinsi "Etki" ve "Dalga" uyuşturucu aramada, "Pire" tütün tespitinde, Labrador cinsi "Puf" da mayın aramada kullanılıyor.

215
Zorlu eğitimlerden geçirilen jandarmanın "hassas burunları" her an göreve hazır - Sayfa 3

Ekiplerin birçok görevde "can yoldaşı" olan köpekler, 14 engeli barındıran kondisyon parkurunda verilen düzenli eğitimlerle her an göreve hazır hal getirilerek, hem suç unsurlarının tespitinde hem de şüphelilerin yakalanmasında etkin rol oynuyor.

315
Zorlu eğitimlerden geçirilen jandarmanın "hassas burunları" her an göreve hazır - Sayfa 4

Zaman zaman tatbikata da alınan köpekler, senaryo gereği parkurdaki otomobilin bagajına gizlenen esrarı, başka bir araca gizlenen tabancayı, toprağa gömülen patlayıcıyı bularak görevlerini başarıyla yerine getiriyor.

415