Yaşlandıran 7 alışkanlık... Sakın yapmayın...

Farkında olmadan yaptığımız bazı günlük alışkanlıkların vücudumuzu gizlice yaşlandırdığını biliyor muydunuz? Harvard'da yapılan bir araştırma, "daha fazla meyve ve sebze alımının daha düşük ölüm oranıyla ilişkili" olduğunu gösteriyor. Bu kurala uyum sağladığımızda daha uzun yaşamamız mümkün. Ancak bu kurala uyarak nasıl daha genç görünebiliriz?

Yaşlandıran 7 alışkanlık... Sakın yapmayın... - Sayfa 1

Bilim insanı Dr. Eugene D. Elliott, "Genetik olarak ele aldığınız şeyi değiştiremezsiniz, ancak daha genç görünmenize yardımcı olacak diğer faktörleri kontrol altına alabilirsiniz" diyor. Peki, daha genç görünmek için nelerden uzak durmalıyız? İşte bilim insanlarına göre farkında olmadan bizi yaşlandıran 7 alışkanlık...

115
Yaşlandıran 7 alışkanlık... Sakın yapmayın... - Sayfa 2

1. Güneşlenmek ve bronzluk

Hepimiz yazın güneşlenerek bronz bir tene kavuşmanın hayalini kuruyoruz. Ancak bronzluk sizi ne kadar genç ve havalı gösterse de erken yaşlanmaya, kırışıklara ve daha kötülerine yol açabilecek feci etkilere neden oluyor. Amerika'da bir tıp fakültesi olan Yale School of Medicine, "Güneş ışınları cildinize zarar verebilir. Kısa vadede bile, cildinizi kavurabilir. Vücutta yanık belirtisi olmadan, derinin içinde gizlenip uzun vadeli sonuçlara neden olabilir.

215
Yaşlandıran 7 alışkanlık... Sakın yapmayın... - Sayfa 3

Bu yüzen güneş cildi erken yaşlandırır. 'Erken yaşlandırma' olarak adlandırılan bu durum, cilt kanserine yol açabilir. Belirtileri şunlardır: Kırışıklık, yaşlılık lekeleri, karaciğer lekeleri ve çiller gibi pigmentasyon değişiklikleri, cilt tonu kaybı, düzensiz cilt dokusu, kırık kılcal damarlar, genellikle burun ve göğüs çevresinde oluşan kızarıklık ve leke."

315
Yaşlandıran 7 alışkanlık... Sakın yapmayın... - Sayfa 4

2. Şekerli ve gazlı içecekler

Şekerle tatlandırılmış gazlı içecek tüketiminin, hücre yaşlanmasıyla ilişkili olduğunu bulan UC San Francisco araştırmacıları, "Obezite dışında bağımsız olarak hücre yaşlanmasını teşvik edebilir" diyor.

415