UNESCO mirası Arslantepe'ye ziyaretçi sayısı 10 kat arttı

Malatya'da yaklaşık 7 bin yıllık geçmişe sahip Arslantepe Höyüğü'nün UNESCO Dünya Kültür Miras Kalıcı Listesi'ne alınmasıyla ziyaretçi sayısı 10 kat arttı. (Anadolu Ajansı)

UNESCO mirası Arslantepe'ye ziyaretçi sayısı 10 kat arttı - Sayfa 1

Yaklaşık 7 yıl önce geçici listeye alınan Arslantepe Höyüğü'nün Çin'in Fucou kentinin ev sahipliğinde çevrim içi düzenlenen UNESCO Dünya Miras Komitesi Genişletilmiş 44. Oturumunda Dünya Miras Listesi'ne alınmasıyla ziyaretçi sayısında da artış yaşanmaya başlandı.

113
UNESCO mirası Arslantepe'ye ziyaretçi sayısı 10 kat arttı - Sayfa 2

Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, höyüğün dünyada devletin ve bürokrasinin temellerinin atıldığı yer olarak bilindiğini, dünyanın en eski kerpiç sarayının burada bulunduğunu, en eski kral mezarını ve dünyanın en eski drenaj hattının burada yer aldığını söyledi.

213
UNESCO mirası Arslantepe'ye ziyaretçi sayısı 10 kat arttı - Sayfa 3

Arslantepe'nin kalıcı listeye girmesinden sonra alanda çalışmalarının tüm hızıyla devam edeceğini aktaran Şişman şöyle devam etti:

"Arslantepe'de kazılar her yıl devam ettiği için kazılan yerlerin, kazı alanının üstünün örtülmesi gerekiyor. Bunun için de her yıl kademeli olarak açılan yerlerle ilgili çatı projeleri oluşturuyoruz. Öncelikli olarak şu an kazılmış alanın üstünün örtülmesi ile ilgili çatı projemizi hazırlayıp en önce bunu gerçekleştireceğiz"

313
UNESCO mirası Arslantepe'ye ziyaretçi sayısı 10 kat arttı - Sayfa 4

İkinci aşamada Arslantepe'nin yakınında bulunan alanda bir karşılama merkezi yapılması gerektiğini belirten Şişman, "Ziyaretçilerimizin buradan memnun ayrılması ve organize bir şekilde höyüğü gezmelerini sağlamak için bir karşılama merkezi projemizi devreye alacağız. Diğer bir husus da Malatya Arkeoloji Müzemiz 1960'lı yıllarda yapılan bir müze olduğu için artık yeni bir müzeye ihtiyaç bulunmaktadır. Bunun için yeni bir Malatya Arkeoloji Müzesi yapacağız. Çalışmalarımız da devam ediyor, projeleri çizildi. Yer belirlendikten sonra müze projemizi gerçekleştirmiş olacağız" diye konuştu.

413