Sosyal medya devlerinden yeni karar! Görüntü kalitesi düşecek

Sosyal medya platformları Facebook ve Instagram yayın kalitesini düşürme kararı alırken WhatsApp ise sunucu kapasitesini iki katına çıkarttığını açıkladı işte ayrıntılar

Sosyal medya devlerinden yeni karar! Görüntü kalitesi düşecek - Sayfa 1

Sosyal medya platformları Facebook ve Instagram koronavirüs nedeniyle artan internet trafiğini düşürmek için kalitesini düşürme kararı aldığını açıkladı. Facebook’un sahibi olduğu anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp ise herhangi bir kalite düşürmeyeceğini açıklarken, sunucu kapasitesini iki katına çıkarttığını duyurdu.

19
Sosyal medya devlerinden yeni karar! Görüntü kalitesi düşecek - Sayfa 2

Koronavirüs salgını sonrasında evlerine kapanan insanlar internet kapasitesinin artmasına neden oldu. Altyapıların yetersiz olması sebebiyle yaşanılan bu durum sonrasında teknoloji devleri internet trafiğini arttırmamak adına kalitelerini düşürdüklerini açıklamaya başlamıştı. Teknoloji devlerinin bu hamlesinin ardından benzer bir hamle de sosyal medya platformlarından geldi. Avrupa Birliği’nin çağrısı sonrasında Facebook ve Instagram’da yaptığı açıklama ile birlikte kalitelerini düşürdüklerini açıkladı.

29
Sosyal medya devlerinden yeni karar! Görüntü kalitesi düşecek - Sayfa 3

İnternet Trafiğinin Düşürülmesi İçin Kaliteler Düşürülmeye Devam Ediliyor

Netflix, YouTube, Amazon, Apple ve Disney+ platformları internet trafiğini düşürmek adına yayın kalitelerini düşürme kararı almıştı. Dünyanın en çok video izlenen platformlarından birisi olan Facebook ve Instagram’da kalitelerini düşürdüklerini belirtti. Facebook’un 2.3 milyar civarında aktif kullanıcı sayısı olduğu düşünüldüğünde sosyal medya devinin bu uygulamayı hayata geçirmesi internet trafiğinin önemli oranda düşmesini sağlayabilir. 

39
Sosyal medya devlerinden yeni karar! Görüntü kalitesi düşecek - Sayfa 4
49