Sanatçı Menekşe Bilgiç'in eserleri, Fener Sokak duvarlarını süsleyecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı cam sanatçısı Menekşe Bilgiç, toplam değeri 1 milyon liranın üzerinde olan 6 eserini tezhip, minyatür, mozaik ve cam sanatı kullanarak Altındağ'ın Kale Mahallesi'ndeki evlerin duvarlarına daha büyük boylarda işliyor.

Sanatçı Menekşe Bilgiç'in eserleri, Fener Sokak duvarlarını süsleyecek - Sayfa 1

Kültür ve Turizm Bakanlığı cam sanatçısı Menekşe Bilgiç, Ankara`nın tarihi yerlerinden Kale Mahallesi`nin Hamamarkası bölgesinde bulunan Fener Sokak`taki evlerin duvarlarını sanatıyla buluşturuyor.

110
Sanatçı Menekşe Bilgiç'in eserleri, Fener Sokak duvarlarını süsleyecek - Sayfa 2

Bilgiç, daha önce yaptığı ve sergilediği "Uyanış", "Yanmadan Aydınlanma Olmaz", "Güneş", "İdris Peygambere Atıf", "Öte Dünya Kayığı" ve "Her An Huzurdayız" adlarını taşıyan ve Yunan ve Mısır mitolojileri, Kur`an-Kerim`den ayetler ile tasavvuf temalarını taşıyan eserlerini tezhip, minyatür çizim hareketleri, mozaik çalışması ve cam sanatıyla bu defa daha büyük boylarda yaparak, evlerin duvarlarına aktardı.

210
Sanatçı Menekşe Bilgiç'in eserleri, Fener Sokak duvarlarını süsleyecek - Sayfa 3

Altındağ Belediyesinin katkılarıyla çalışmalarını yürüten Bilgiç, manifestolarıyla sokakta sergileyeceği eserleri belediyeye ücretsiz bağışladı.

310
Sanatçı Menekşe Bilgiç'in eserleri, Fener Sokak duvarlarını süsleyecek - Sayfa 4

"Sokaktan geçerken bile insanlar sanatın içinde olsun"

Çalışmalar hakkında bilgi veren Bilgiç, 14 yıldır cam sanatıyla içi içe olduğunu belirterek, sokak çalışmasında eserlerin daha büyük görünmesi için mozaik sanatına ağırlık verdiğini belirtti.

410