Niğde'de elma hasadı yapılıyor

Türkiye genelinde üretimde 3. olan Niğde’de elma hasadı başladı. Bu yıl Niğde genelinde 450 bin ton rekolte beklenen elmanın fiyatı 1 lira 20 kuruş ile 1 lira 50 kuruş arasında satılıyor. Meyve suyuna gidecek elmalar ise kilo başı 40 ile 50 kuruş arasında satılıyor

Niğde'de elma hasadı yapılıyor - Sayfa 1

Bölgede aşırı yağış olmadığını ve elma veriminin iyi olduğunu belirten Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, "Elma üretiminde Niğde iyi bir konumda. Elma dendiği zaman akla Niğde gelir. Üretim anlamında üçüncü sırada yer alıyoruz.

16
Niğde'de elma hasadı yapılıyor - Sayfa 2

''Fiyatın düşmeyeceğini tahmin ediyoruz''

450 bin ton civarında elma rekoltemiz var. Bölgede aşırı bir doğal afet olmadı. 15 gün önce fiyat güzeldi ama gerilemeye başladı. İnşallah elmayı depoya koyduktan sonra fiyatın düşmeyeceğini tahmin ediyoruz. 1 lira 20 kuruş ile 1 lira 50 kuruş arasında devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.

26
Niğde'de elma hasadı yapılıyor - Sayfa 3

Elmanın bakımının masraflı olduğunu, çok kar etmediklerini dile getiren Dündarlı kasabasında üreticilik yapan Osman Sevi, "Elma fiyatları sezona iyi başladı ama daha sonra fiyatlar düşmeye başladı. Starking Golden başladı 1 lira 660 kuruştan ama şimdi 1 lira 10 kuruşa düştü.

36
Niğde'de elma hasadı yapılıyor - Sayfa 4

"Geçen yıla oranla bu sene güzel verim var''

46