Mardin'de kooperatif kuran kadınlar günde 800 kilogram çilek hasat ediyor

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde kooperatif kuran kadınlar, belediye desteğiyle 20 dönümlük arazide günlük 800 kilogram çilek hasadı yapıyor. (Kaynak: Anadolu Ajansı)

Mardin'de kooperatif kuran kadınlar günde 800 kilogram çilek hasat ediyor - Sayfa 1

Kaymakam Hüseyin Çam`ın eşi Dilek Çam başkanlığında 15 girişimci kadın tarafından kurulan Kızıltepe Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin oluşturduğu Mezopotamya Çilek Bahçesi`nde hasat etkinliği gerçekleştirildi.

112
Mardin'de kooperatif kuran kadınlar günde 800 kilogram çilek hasat ediyor - Sayfa 2

Dilek Çam, kooperatif olarak kaymakamlık, belediye ve GAP Kalkınma İdaresinin desteğiyle Mezopotamya Çilek Bahçesi`ni kurduklarını söyledi.

212
Mardin'de kooperatif kuran kadınlar günde 800 kilogram çilek hasat ediyor - Sayfa 3

Bu sezon hasada başladıklarını ve yetiştirdikleri çileğe talebin yoğun olduğunu belirten Çam, "Günlük yaklaşık 800 kilogram çilek toplamaya başladık. Bu verimlilik haziran ayına kadar devam edecek. Eylül ayında ikinci hasat öngörüyoruz. Şu an 15 kadınımız istihdam ediliyor. Haftanın 6 günü buraya gelip çilek topluyorlar." dedi.

312
Mardin'de kooperatif kuran kadınlar günde 800 kilogram çilek hasat ediyor - Sayfa 4

Bahçede kadın istihdamının yanı sıra elde edilen gelirle dezavantajlı kadınlara destek sağlandığını anlatan Çam, kazançlarıyla ayrıca kadınlara yönelik gezi ve sosyal aktiviteler düzenlediklerini dile getirdi.

412