Kültür ve bilim kenti Semerkant

Semerkant, yüzyıllar boyunca Orta Asya'nın kültür ve bilim kenti oldu. Günümüzde Özbekistan sınırları içinde yer alan kent, Timur'un görkemli imparatorluğu'nun da başkentiydi. Bu dönemde inşa edilen yapılarla dikkat çeken Semerkant, günümüzde Özbekistan'ın en çok turist çeken bölgesi konumundadır.

Kültür ve bilim kenti Semerkant - Sayfa 1

Semerkant, Özbekistan'ın doğusunda yer alan tarihi bir kenttir. Adı Soğdca taş kale- taş şehir anlamına gelen Semerkant, bölgenin en önemli kentlerinin başında gelir.


112
Kültür ve bilim kenti Semerkant - Sayfa 2

Günümüzde 530 bin kişinin yaşadığı Semerkant, ile Türkiye arasında üç saatlik bir zaman farkı var. İstanbul-Semerkant arasında her gün uçak seferleri düzenlenmektedir.

212
Kültür ve bilim kenti Semerkant - Sayfa 3

Milattan önce sekizinci yüzyılda kurulan Semerkant, zaman içinde bölgenin en önemli kenti haline gelmeye başladı. Orta Asya'daki en eski kentlerden biri olan Semerkant, İpek Yolu üzerinde Çin-Akdeniz hattında yer alır.

312
Kültür ve bilim kenti Semerkant - Sayfa 4

Büyük İskender'in Hint Seferi sırasında ele geçirdiği ve o dönemde Grekler tarafından Marakanda olarak anılan Semerkant, sonrasında Persler ve Türkler tarafından yönetildi.

412