Koala, yılan, kedi ne bulsalar yiyorlar! İşte katil hastalık koronavirüsün yayıldığı pazardan kareler

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün sıfır noktasının Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı olduğu ortaya çıktı. İşte Çin'in Facebook'u olarak bilinen sosyal medya platformu Weibo'da paylaşılan Huanan Pazarı'ndan kareler...

Koala, yılan, kedi ne bulsalar yiyorlar! İşte katil hastalık koronavirüsün yayıldığı pazardan kareler - Sayfa 1

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nde çalışan bilim adamları, hastalığın çıkış noktasının şüphelenildiği gibi koala, yarasa, yılan, karıncayiyen ve misk kedisi gibi hayvanların yasa dışı olarak satılıp yenildiği bu pazar olduğunu söyledi.

126
Koala, yılan, kedi ne bulsalar yiyorlar! İşte katil hastalık koronavirüsün yayıldığı pazardan kareler - Sayfa 2

Koronavirüsün hangi hayvandan yayıldığı ise hala belli değil. Uzmanlar geçen hafta hastalığın yılanlardan yayılmış olabileceğini öne sürmüştü. Bu açıklamanın sadece bir gün öncesinde ise virüsün, Çin'de sıklıkla tüketilen yarasa çorbasından yayılmış olabileceği iddia edilmişti.

226
Koala, yılan, kedi ne bulsalar yiyorlar! İşte katil hastalık koronavirüsün yayıldığı pazardan kareler - Sayfa 3

Huanan pazarı, buranın yerlilerinin uğrak noktalarından biri olarak nitelendiriliyor. Özellikle etini "taze" satın almak isteyenler buraya geliyor ve satın alacağı hayvanı hemen o anda kestiriyor. Canlı hayvanlar, bu pazardaki küçük kafeslerde tutuluyor ve müşterinin talebine göre kesiliyor.

326
Koala, yılan, kedi ne bulsalar yiyorlar! İşte katil hastalık koronavirüsün yayıldığı pazardan kareler - Sayfa 4

Çin'in resmi haber ajansı olan Xinhua'nın aktardığına göre Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, "33 pozitif örnekten 31'i, yaban hayatı ticaretinin yoğunlaştığı pazarın batı bölgesinden toplandı" açıklamasında bulundu.

426