Kars'ta besicilerin kış hazırlığı için yoğun mesaisi

Tarım ve hayvancılıkta Türkiye'nin önemli illeri arasında yer alan Kars'ta silajlık mısır hasadına başlayan köylülerin kış hazırlığı devam ediyor. ( Kaynak: AA )

Kars'ta besicilerin kış hazırlığı için yoğun mesaisi - Sayfa 1

Kışın uzun ve çetin geçtiği kentte uzun süre ahırlarda beslenen hayvanlar için köylerdeki besiciler, hayvanlarının kışlık yem ihtiyacı için yaz boyu mera ve tarlalarından hasat ettiği arpa, buğday, ot ve samanı ahırlarının önünde stokluyor.

114
Kars'ta besicilerin kış hazırlığı için yoğun mesaisi - Sayfa 2

Arpa, buğday gibi ürünlerin hasadını bitirdikten sonra bu ay silajlık mısır hasadına başlayan besiciler, Akyaka, Arpaçay, Selim ilçelerinin yanı sıra il merkezine bağlı bazı köylerde silajlık mısır hasat ediyor.

214
Kars'ta besicilerin kış hazırlığı için yoğun mesaisi - Sayfa 3

Silajlık mısır ile hayvanlarının kışlık yem ihtiyacını karşılamak isteyen besiciler, sabahın erken saatlerinde traktörleriyle yola çıkarak geldikleri tarlalarda hasat yapıyor.

314
Kars'ta besicilerin kış hazırlığı için yoğun mesaisi - Sayfa 4

"Hayvanların kış yiyeceğini stok ediyoruz"

Besicilerden Levent Erdağı, AA muhabirine, kışa hazırlık yaptıklarını anlatarak, "Silajlık mısır hasadının mevsimi gelince çalışmalara başladık, hayvanların kış yiyeceğini stok ediyoruz. Besiciler sabahın erken saatlerinde Akyaka ilçesine traktörleriyle geliyor, saat 21.00`e kadar evlerine silaj taşıyor. Burada kışa çok az bir zaman kaldı, besiciler kışın hayvanlarına daha iyi bakabilmek için şimdilerde yoğun mesai harcıyor, çünkü inekler mayısın ilk haftasına kadar ahırlarda yem yiyecek." dedi.

414