İşte Elon Musk'ın 'çılgın' projeleri

Dünya çapında ünlü iş adamı Elon Musk sadece elektrikli otomobillere yaptığı yatırımlarla yetinmiyor. Güney Afrika doğumlu milyarder, Tesla elektrikli otomobil projesi dışında başka teknolojilerle de yakından ilgili.

İşte Elon Musk'ın 'çılgın' projeleri - Sayfa 1

Elon Musk geçen 20 yıl içinde Silikon Vadisi’nin en tanınan simalarından biri oldu. İnternet ödeme sistemi Paypal’ı 2002 yılında satmasıyla ilk büyük girişimine imza attı. Musk bu adımdan sonra ilk baştaki stratejisini değiştirdi. O dönemden bu yana teknik olarak karmaşık ve pahalı ürünleri uygun fiyatlarla satmayı hedefliyor.

19
İşte Elon Musk'ın 'çılgın' projeleri - Sayfa 2

Musk, SpaceX adındaki özel uzay aracı ve roket üreten firmasını kurdu. Hedef, Mars’ın kolonileştirilmesi. Uzaya yolculukları uygun fiyatlarla sunmak isteyen işletmenin şu anki değerinin 20 milyar euro olduğu tahmin ediliyor.

29
İşte Elon Musk'ın 'çılgın' projeleri - Sayfa 3

İSTİKAMET MARS Yapılan birkaç başarısız girişimden sonra Falcon 9 taşıyıcı roketleri ve uzay aracı Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) önemli tedarikçilerine dönüştü. İşletmenin açıklamasına göre 2022’den itibaren Mars’a ilk kargo uçuşları başlayacak. İki yıl sonra da Mars’a yolcu taşınmaya başlanacak.

39
İşte Elon Musk'ın 'çılgın' projeleri - Sayfa 4

ULAŞTIRMADA DEVRİM Elon Musk, SpaceX’ten sonra 2003 yılında Tesla’yı kurdu. İşletme elektrikli otomobil üretiyor ayrıca enerji depolanması konusunda araştırma yapıyor. Özellikle geniş kitleler için tasarlanan Model 3 adlı elektrikli otomobil şu sıralar Tesla’nın başını ağrıtıyor. Tesla bu aracın piyasaya sürülmesinde biraz sorun yaşıyor. Ancak buna rağmen işletme borsada 70 milyar eurodan işlem görüyor.

49