Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği: Hedefimiz 500 ton bal üretmek

Gaziantep'te bal üretim dönemi için tüm hazırlıklarını tamamladı. Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, 10 yıl önce yılda sadece 10 ton bal üretilen Gaziantep'te geçen yıl 420 ton bal üretildiğini söyledi. Arıcıların bu yıl ki hedefi ise 500 ton bal üretmek.

Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği: Hedefimiz 500 ton bal üretmek - Sayfa 1

Gaziantep`te arı yetiştiricileri, yeni sezonda bal üretimi için hazırlıklarını bitirdi. Kovan temizliği, suni oğul yöntemi ile arı sayısı artırmaya yönelik çalışmalar yapan üreticilerin doğaya saldığı işçi arıların çalışmasıyla temmuz ayında bal hasadı gerçekleştirilecek.

110
Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği: Hedefimiz 500 ton bal üretmek - Sayfa 2

Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, mart ayında arı kovanlarında bal üretimi için tüm hazırlıkların yapıldığını ve oluşabilecek hastalıklara karşı önlemlerin alındığını söyledi.

210
Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği: Hedefimiz 500 ton bal üretmek - Sayfa 3

Sezon hazırlıkları başladı

Bal üretim sürecinden önce suni oğul yöntemi ile kovanların bölünerek, arı sayısının çoğaltılmasının hedeflendiğini anlatan Koca, "1 Mart itibarıyla Gaziantep`te arıların hastalık ve zararlıklarla mücadele dönemi başladı. Kovanlarımızın temizlikleri ile sezon hazırlığı başladı. Bu dönemde özellikle anasız kovanların tespitleri yapılarak gerekli müdahaleler yapılacak. Hastalıklara karşı mücadele edilecek. Bu dönem bal dönemi için de bir hazırlık dönemidir" dedi.

310
Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği: Hedefimiz 500 ton bal üretmek - Sayfa 4

Başkan Koca, Gaziantep`in en önemli bal türünün zahter balı olduğunu ve 25 Mayıs`ta bal nektarı akım döneminin başlayacağını dile getirdi.

410