'Enez Ayasofyası' 56 yıl sonra yeniden ibadete açılıyor

Fatih Sultan Mehmet'in yadigarı olan ve 'Enez Ayasofyası' olarak da bilinen tarihi Enez Fatih Camisi, restorasyonun tamamlanmasıyla 56 yıl sonra yeniden ibadete açılacak.

'Enez Ayasofyası' 56 yıl sonra yeniden ibadete açılıyor - Sayfa 1

Doğu Roma İmparatorluğu tarafından 12. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen "Enez Ayasofyası" olarak da bilinen yapı, Fatih Sultan Mehmet'in 1456'da Taşoz, Limni, Semadirek adalarının yanı sıra Cenevizliler'e ait Enez'i fethetmesi sonrası camiye dönüştürüldü.


18
'Enez Ayasofyası' 56 yıl sonra yeniden ibadete açılıyor - Sayfa 2

Yapının güneydoğusunda mihrap, batısında minber yapıldı, dış tarafına da kesme taştan minare inşa edildi. İmalata başlamadan önce caminin harim kısmında yerde bulunan ve numaralandırılarak çıkarılan özgün döşeme taşları da yerlerine döşendi. Geri kalan açık yerlerde de yeni mermerler kullanılarak döşeme yapıldı.


28
'Enez Ayasofyası' 56 yıl sonra yeniden ibadete açılıyor - Sayfa 3

Vakıflar Genel Müdürlüğü camiyi restorasyon 2015 yılında programına aldı. Edirne ​Vakıflar Bölge Müdürlüğünün yürütüğü restorasyon kapsamında veri teşkil etmesi için sonik, sismik testlerin yanı sıra, lazer tarama, malzeme analizleri ve dönemlemeleri yaptırarak, detaylı araştırmalar yürütüldü.


38
'Enez Ayasofyası' 56 yıl sonra yeniden ibadete açılıyor - Sayfa 4

Caminin rekonstrüksiyona dayalı restorasyon projesi Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanması sonrası restorasyon çalışmalarına 2016 yılında başlandı. Caminin, 1. derece arkeolojik sit alanı olan Enez Kalesi içerisinde yer alması nedeniyle çalışmalar büyük bir titizlikle yürütüldü.


48