Bakan Soylu'nun devreye girmesiyle 80 yıllık husumet son buldu

Hakkari'nin Geçitli ile Akkuş köyleri arasında yayla meselesi nedeniyle 80 yıl önce başlayan ve 10 yıl önce bir kişinin ölümüyle kan davasına dönen husumet, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun devreye girmesiyle barışla sonuçlandı.

Bakan Soylu'nun devreye girmesiyle 80 yıllık husumet son buldu - Sayfa 1

Barış törenine katılan Bakan Soylu, terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini hatırlatarak,

"Bu topraklarda bir tek terörist kalmayacak. Allah`a da yemindir. Namus sözüdür, şeref sözüdür. Bu toprakların çocukları doktor olacak, öğretmen olacak. Bu toprakların çocukları milletimizle beraber dünyaya, bu ülkenin sesini duyuracak" dedi.

119
Bakan Soylu'nun devreye girmesiyle 80 yıllık husumet son buldu - Sayfa 2

Hakkari`nin Geçitli ile Akkuş köyleri arasında yayla meselesi yüzünden 80 yıl önce husumet başladı. 2 köyde yaşayanlar arasında 10 yıl önce çıkan taşlı sopalı ve silahlı kavga bir kişinin ölümüyle sonuçlandı. Bu da 2 köy arasında kan davası başlatttı.

219
Bakan Soylu'nun devreye girmesiyle 80 yıllık husumet son buldu - Sayfa 3

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu`nun devreye girmesiyle kan davası barışla sonuçlandı.

319
Bakan Soylu'nun devreye girmesiyle 80 yıllık husumet son buldu - Sayfa 4

Barış töreni için Hakkari`ye 60 kilometre uzaklıkta bulunan Geçitli köyüne gelen Bakan Soylu`yu, Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, AK Parti Hakkari eski Milletvekili Abdulmuttalip Özbek ile kanaat önderleri karşıladı. Geçitli Köyü İlk ve Ortaokulu yemekhanesinde yapılması planlanan tören, Bakan Soylu`nun talimatıyla bahçeye alındı.

419