Atık malzemelerle başladığı ahşap oyuncak üretiminde taleplere yetişemiyor

Çankırı'da marangoz Mehmet Kıdıman, atık malzemelerle başladığı ahşap oyuncak yapımı işini Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle büyüterek, taleplere yetişemez hale geldi.

Atık malzemelerle başladığı ahşap oyuncak üretiminde taleplere yetişemiyor - Sayfa 1

Eldivan ilçesinde yaşayan ve ailesinde babasının dedesiyle başlayan marangozluk işine gönül veren 41 yaşındaki Kıdıman, askerden döndükten sonra ata mesleğini sürdürmeye karar verdi.

16
Atık malzemelerle başladığı ahşap oyuncak üretiminde taleplere yetişemiyor - Sayfa 2

Babasının yanında mesleğe çırak olarak başlayan Kıdıman, zamanla kendisini geliştirerek atölyenin başına geçti.

Genellikle inşaat kerestesi işi alan Kıdıman, kış aylarında iş yoğunluğunun azalması nedeniyle yakılması için ayrılan atık ahşap malzemelerden farklı ürünler tasarlamaya başladı.

26
Atık malzemelerle başladığı ahşap oyuncak üretiminde taleplere yetişemiyor - Sayfa 3

Başlarda ahşap oymacılığı yaparak dini motifli ürünler ortaya çıkaran Kıdıman, tasarımların ilgi görmesi üzerine bu işe yoğunlaşarak ahşaptan oyuncak kamyon, araba, uçak, tren ile çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlayacak ürünler ortaya koydu.

Ahşap oyuncaklara çok sayıda talep alan Kıdıman, atölyesini büyütmeye karar vererek TKDK'ye başvurdu.

36
Atık malzemelerle başladığı ahşap oyuncak üretiminde taleplere yetişemiyor - Sayfa 4

TKDK'nin yüzde 65'lik hibe desteğiyle 500 bin lira harcayarak 530 metrekare kapalı alana sahip modern bir atölye kuran ve yeni malzemeler alan Kıdıman, ahşaptan ürettiği oyuncak ve dekor ürünlerinin talebine yetişmekte güçlük çekiyor.

46