Cumhurbaşkanı Erdoğan yayınladığı Ramazan Bayramı mesajında ekonomiye, terörle mücadeleye, seçim sonrasına ve Filistin politikasına değindi.

Bilindiği üzere İsrail, Türkiye'nin Gazze'ye havadan yardım gönderme talebini reddetti. Bu gelişmenin ardından Türkiye İsrail'e yönelik ekonomik yaptırım kararı aldı. Bu karar, Tel Aviv'i çıldırttı. İsrail Dışişleri Bakanı Katz, kendilerinin de karşı bir ihracat listesi hazırlayacağını duyurdu ve ABD'den Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını istedi.

Bunlar yaşanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan “Türkiye olarak bugüne kadar bölgeye sevk ettiğimiz toplam 45 bin tonu aşan yardım malzemesiyle bu zor günlerinde Filistin halkının yanında olduğumuzu gösterdik. İnşallah bundan sonra da Gazze'de akan kan duruncaya ve Filistinli kardeşlerimiz 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan özgür Filistin devletine kavuşuncaya kadar desteğimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Bu açıklamalar gösteriyor ki Türkiye İsrail politikasında daha da sertleşecek. Önümüzdeki günlerde seçim gündemini atlatan Türkiye İsrail’e karşı gardını daha da güçlendirecek. Bazı tartışmalarda “Sertleşme seçim beklendi sonra geldi” yorumlarına sebep olsa da bunun doğru olmadığını söyleyebiliriz. 

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın önceki açıklamalarına baktığımızda ticaret konusunun adım adım yavaşladığını görüyoruz.

“7 Ekim'den bu yana İsrail ile karşılıklı ticaretin yüzde 33 azaldığını belirterek, "Hükümet olarak kamu kurumları, devlet şirketleri asla İsrail firmaları ile ticaret yapmıyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde olan diğer bir konu terörle mücadeleydi.

Erdoğan “PKK'sından FETO'suna ve DEAŞ'ına vatanımızın birliğine, insanımızın huzuruna kasteden terör örgütlerine nefes aldırmıyoruz. Terör bataklığını kaynağında kurutma stratejimizi kararlılıkla uyguluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Seçimden sonra bayram mesajında Erdoğan terörle mücadelenin vazgeçilmez olduğu vurgusunu yaparak bir yandan “Terör bataklığını kaynağında kurutma stratejisine” vurgu yaparken diğer yandan ülkemizin önceliklerini de sıralamış oluyor. 

Bilindiği üzere başta ABD olmak üzere bu terör örgütlerinin hepsini batılı ülkeler destekliyor.

Seçim öncesi terör girişimleri olmuştu. İsrail ile ilişkilerin gerilmesinden sonra da girişimler olabilir. Ayrıca az sonra bahsedeceğiz. Türkiye ekonomisini düzeltmeye çalışıyor. Tüm bunlar yaşanırken hem sınır ötesinde hem de her türlü girişime karşı terörle mücadelenin her zaman gündemimizde olduğu vurgusu yapılıyor.

Ekonomi ve hayat pahalılığı halkı en çok etkileyen gündem maddelerinden biri.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram mesajında bu konuyu da gündemine alarak “Ekonomi cephesinde hayat pahalılığı ve enflasyonla mücadele en hassas olduğumuz konudur. Tüm dünya ile birlikte millet olarak bizim de canımızı yakan bu meseleyi Allah'ın izniyle çözmekte kararlıyız. Uyguladığımız ekonomi programının olumlu etkilerini yılın ikinci yarısından itibaren daha net bir şekilde görebileceğiz. 31 Mart seçimlerinin suhuletle tamamlanmasıyla ortaya çıkan 4 yıllık seçimsiz dönemi bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için kullanacağız. Türkiye'nin ortak vatanımız, demokrasimizin ortak değerimiz olduğunun bilinciyle inşallah hep birlikte çok çalışacağız, üreteceğiz, emek vereceğiz. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu hayata geçirinceye kadar bize durmak, dinlenmek, soluklanmak yok. Rabb'im yar ve yardımcımız olsun diyorum.” şeklinde konuştu.

Erdoğan vatandaşın gündeminden haberdar olduğunu zaten bunun için çalıştıklarını ve bunun sonuçlarının ne zaman görüleceğini vatandaşa sürekli vurguluyor. 

Türkiye Yüzyılı; “Akıllı dolanan mühimmat sistemimiz ALPAGUT…

Milli savunma sanayiimize yüzyılın imzasını attık, şimdi daha güçlü tam bağımsız bir Türkiye için milletimizden ilhamla Türkiye Yüzyılı’nı başlatıyoruz!” tweeti ile tanıtılmıştı.

Ülkenin ikinci yüzyılına dair yeni program ve hedefleri içeren yeni vizyonda çok önemli projeler yer alıyor. 

Erdoğan burada bir kez daha Türkiye Yüzyılı’na verdiği öneme de değiniyor.

“Bu vesileyle bir kez daha 31 Mart seçimlerinde sandığa giderek iradesine sahip çıkan tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum.” diyen Erdoğan söylemek gerekirse bu seçime bir genel başkan edasından çok milletin Cumhurbaşkanı olarak kapsayıcı bir üslup ile yaklaşım gösterdi. Bayram mesajında da bu yaklaşımını devam ettirdi.

Tüm okuyucularımızın Ramazan Bayramını tebrik eder, Gazze’de yaşanan katliamların sona ermesine vesile olmasını dilerim.