Prof. Dr. Ömer Akdağ

omerakdag@istiklal.com.tr
30 Mayıs 2022 Pazartesi
“KARA DEMİR”

Sabahleyin çıktım evimden ve yürüyorum. Barışın kilit taşı olan selamı vermek istiyorum, yolda gördüklerime. Küme küme insanlar ağaçların gölgesinde oturmaktalar.

08 Mart 2022 Salı
“TORNİSTAN” VE SEÇMEN

Politikacıların “takla atması” veya tornistan etmesini gördükçe aklıma  iki şair gelir. Biri Yahya Kemal diğeri Nazım Hikmet’tir.  Şayet doğru aktarıyorsa Falih Rıfkı’nın 1965’de Dünya gazetesinde naklettiğine göre bu iki şair günümüz politikacılarının sergiledikleri “tornistan” davranışlarına tam bir numune teşkil eder.

01 Mart 2022 Salı
HAYRET VE DEHŞET!

Kendisine 2014’de “yüzyılın İslam kültür hizmeti onur ödülü” verildi. Diyanet İşleri Başkanlığı yaptı (1976-78). Muhtelif İlahiyat fakültelerinde tefsir “hocalığı”  yaptı.

19 Şubat 2022 Cumartesi
NESİLLER ARASI İLETİŞİM “ARI DİL” VE TÜRKÇE İBADET MESELESİ (1)

Sosyal meseleler uzun bir dönemi içine alır. Bir insan ömrünü geçer. Haber bültenlerinde her gün “sevgilisi” tarafından öldürülen kadınlar veya “nikahsız birlikte” olduğu kişi  tarafından mağdur edilen mağdureler yer almaktadır.

16 Şubat 2022 Çarşamba
"DOMUZ" KELİMELER

Şundan emin olmalıyız: Kullandığınız her kelime sizin zihin dünyanızdan dışarı akseden nişanedir/göstergedir. Kullandığımız kelimelerin neyi tedâi ettiği /çağrıştırdığını bazen dikkatimizden kaçabilir.

28 Ocak 2022 Cuma
ACABA “SERÇE” BİR KARARTMA MI?

Hatırlar mısınız, yakın tarihte “bankaları soymak” isteyenler “irtica” yaftasını bir karartma olarak manşetlere taşırlardı.  “İrtica” vardı- yoktu gürültüsü ve toz –dumanı içinde kamuoyu oyalanırken bankaların içi “boşaltılırdı”.

20 Ocak 2022 Perşembe
“MİNİK SERÇE” “KÜÇÜK” KALMIŞ “İRİLERİN” YANINDA

“Minik Serçe” namıyla meşhur bir sanatçı Hz. Adem ve Hz. Havva için “cahil” lafını etmiş. Derler ya, “herkes kendi sıfatını söyler”. Kendi sıfatını söylemiş olmalı bu “sanatçı”.

18 Ocak 2022 Salı
NE OLDU BİZE?

Asalet başka bir şeydir. Asil bir insan aç kalsa bile asla asaletine halel getirmez. Osmanlı hanedanına mensup olanlar böyleydi. 1924’de vatandan sürgün edildikten sonra diyar-ı gurbette asaletin en mümtaz örneklerini verdiler.

07 Kasım 2021 Pazar
BİR HATIRA VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Aşağıdaki yazı whatsapp vasıtasıyla bana geldi. Hangi tarihte vuku bulduğunu bilmediğim bir seyahat hatırası bu. Okurken itiraf etmeliyim ki gözlerim nemlendi..

17 Ağustos 2021 Salı
ATEİST OLAN BİR MÜSLÜMAN

Yaşanmış bir hikâyedir bu. Anlatacağım bu hikâyenin yüzlerce belki binlercesi ülkemizde yaşandığından eminim. İsimler hayalidir fakat meslekler vakıaya uygun. Hususiyetle meslekleri olduğu gibi verdim fakat isimleri vermedim.