Öğr. Gör. Hande ORTAY

handeortay@istiklal.com.tr
30 Haziran 2022 Perşembe
SİYASİ GELİŞMELER - SAVAŞLA İLGİLİ SESLER

Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılmasına direnmekten vazgeçti. ABD'li derecelendirme kuruluşu Moody's, Rusya'nın temerrüde düştüğünü belirledi. Eski ABD Dışişleri Bakanı, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskyy'nin iddialarını yalanladı. 

29 Haziran 2022 Çarşamba
SİYASİ GELİŞMELER VE SAVAŞA İLİŞKİN SESLER KREMLİN SÖZCÜSÜ: "BİR DAHA ASLA BATI'YA GÜVENMEYECEĞİZ"

Kremlin, Litvanya'nın Kaliningrad ile Rusya anakarası arasındaki demiryolu geçişi üzerindeki kısıtlamalarını eleştirdi. Cumhurbaşkanı Zelenskyj, Ukrayna'nın AB üyelik statüsüne ilişkin karar göz önüne alındığında, bunun "tarihi bir hafta" olduğunu söyledi. 

28 Haziran 2022 Salı
ELEKTRİK VE ISI TEMİNİ HABECK – SÖDER KARŞI KARŞIYA: NÜKLEER TARTIŞMADA KİM YATIYOR?

CSU patronu Söder, ihtiyaç zamanlarında olası bir kurtarıcı olarak nükleer enerjiyi bir kez daha devreye sokar. Federal Ekonomi Bakanı Habeck ise Almanya'nın doğalgazının bitmesi durumunda iklim adına zararlı olan taş kömürüne güveniyor.

27 Haziran 2022 Pazartesi
JOACHİM WEBER'İN PUTİN ANALİZİ

Vladimir Putin'in gerçekte kim olduğu ve onu neyin harekete geçirdiği sorusunu yanıtlamak kolay değil. Her halükârda, şu ana dek klinik anlamda aklını kaybetmiş olabileceğine dair hiçbir şey yok.

25 Haziran 2022 Cumartesi
MACRON'UN SEÇİM REZALETİ ALMANYA VE SCHOLZ ADINA NEDEN BÜYÜK SONUÇLAR DOĞURACAK?

Fransa devlet başkanı adına parlamento seçimlerinin sonucu bir fiyasko. Bir sandalye kaybettikten sonra, salt çoğunlukla yönetmeye devam edebilir, diğer partilerden destek alması gerekir.

24 Haziran 2022 Cuma
İSTİKRAR GİRİŞİMLERİ “BİTTİ”

İsrail'in sekiz partili hükümeti, parlamentoyu feshetmeyi ve yeni seçimler düzenlemeyi planlıyor. Başbakan Naftali Bennett'in pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, koalisyonun buna uygun bir yasa tasarısını önümüzdeki hafta sunmak istediğini söyledi.

23 Haziran 2022 Perşembe
PUTİN'İN FAVORİ SUNUCUSU MARGARİTA SİMONYAN, RUS TELEVİZYONUNDA ANİ BİR İÇ SAVAŞTAN BAHSEDİYOR

Bir televizyon programında, Rus propaganda kanalı RT'nin başkanı Margarita Simonyan, aniden Ukrayna'da bir iç savaştan bahsetti. “Ukrayna'da savaş olmadığı herkes adına bariz ortada. Özel bir operasyon dahi yok. Ukrayna'da bir iç savaş var.” Bu sözler Rus medya şirketi RT'nin (eski adıyla Russia Today) genel yayın yönetmeni Margarita Simonyan'dan geliyor.

22 Haziran 2022 Çarşamba
ZAMAN ALIR

Almanya, yüksek gaz ve elektrik fiyatlarının altında eziliyor. RWE patronu Markus Krebber, bunun şimdilik böyle kalacağına inanıyor. Şu an için alınan önlemlerin yardımcı olması “muhtemelen üç ila beş yıl” alacaktır.

21 Haziran 2022 Salı
PUTİN KARŞITI İTTİFAKIN ÇATIRDAMASININ 7 NEDENİ

Batı'nın yaptırımları altında Vladimir Putin orta vadede boyun eğdirilmelidir. Ancak bugünlerde, Ukrayna destekçilerinin ittifakı, ekonomik sonuçları giderek daha acı verici bir şekilde hissediyor.

20 Haziran 2022 Pazartesi
Putin’in tepkisi teklifin ucuzluğunu gösteriyor

Üç artı bir müttefik, perşembe günü Ukrayna Cumhurbaşkanına asgari miktarı teslim etti. Basit bir düşünce bunu açıkça ortaya koyuyor: Dört devlet ve hükümet başkanı Ukrayna'ya üyelik statüsü bile vermemiş olsalardı, Rusya'ya teslim olmasını da isteyebilirlerdi.