Mustafa Yıldırım

mustafayildirim@istiklal.com.tr
10 Ağustos 2021 Salı
MAKUL MUHALİF

Her konuda olduğu gibi, on bir gündür yurdun farklı yerlerinde çıkan ve bir kısmının hala devam ettiği orman yangınları nedeniyle toplum bir kez daha karpuz gibi ikiye bölündü.

02 Ağustos 2021 Pazartesi
Çeşmeli Konak

Bayramın ikinci günü davet edildiğimiz Gölcük’ün Nüzhetiye köyüne yaklaştıkça aklıma düşen, şairini ve şiirini hatırlayamadığım “yaklaştıkça yaklaştığından ayrı” dizelerini arka planda zihnim mırıldanıyor.

03 Mayıs 2021 Pazartesi
DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ GÜNÜ

Başımıza gelen birçok hadiselerden, insanı ve kâinatı doğumundan ölümüne kadar, tarihten bu güne kadar çok büyük bir iradenin idare etmekte olduğunu biliyoruz.

11 Şubat 2021 Perşembe
EY KOCA SULTAN

Tarihin gerçekleri gün yüzüne çıkarmak gibi bir sorumluluğu vardır. Bu tarih adına bir zarurettir. Yalana karşı direnir. Yıllar sonra bile ipuçları verir. Yeni deliller sunar.

28 Aralık 2020 Pazartesi
2020’NİN Z RAPORU

Sıfırlı, küsuratsız miladi yıllara diğer senelere nispeten farklı beklentiler,  farklı anlamlar yüklenir. Daha iyi olacağına dair temenniler, dilekler, hayaller havada uçuşur.

24 Kasım 2020 Salı
İLKBAHARI YAZ SONBAHARI YAZMA

Her mevsimin kendine has özelliği ve güzelliği vardır. Her insanın bir mevsime has yanı da vardır. Kendinizi herhangi bir mevsim ile anlatmak isteseniz, dört mevsim den biri mutlaka sizin ruh dünyanızla örtüşür...

22 Ekim 2020 Perşembe
BİLGE KRAL

Birçok insanın pek çok alanda hayranlık duyduğu şahsiyetler mutlaka vardır. Sanat, siyaset ve edebiyat alanında gıpta ettiğim mümtaz şahsiyetlere, ideoloji gözlüğünü çıkarıp zaman zaman vefa göstermeye gayret ederim...

13 Ekim 2020 Salı
SOSYAL MESAFENİN RUHSAL MESAFEYE ETKİLERİ

Covid 19 özelde insanın, genelde toplumun sadece sosyal davranışlarını değil, iç dünyasını da etkiliyor, şekillendiriyor. Kısa vadede haberdar olamayacağımız bu etkileşimin muhtemelen yıllar sonra farkında olabileceğiz.

27 Temmuz 2020 Pazartesi
AYASOFYA YERİNDE İSTANBUL NEREDE?

Milliyetçi, muhafazakar, dindar kesimin duygusal repertuarında her daim yer almış “Ayasofya’nın Açılışı” 86 sene sonra gerçekleşmiş oldu. Ayasofya’nın müzeden tekrar camiye dönüştürülmesi, tamamının ibadete açılması ile alakalı çelişkili söylemlere rağmen bu karar milletin hissiyatının karşılık bulması ile sonuçlanmış oldu.

26 Mayıs 2020 Salı
HİSSİMİZ KADAR HİSSEMİZ OLDU

Korona kıranı boyunca normal zamanlarda yüksündüğümüz şeyleri özler olduk. Bol bol tefekkür ettik. Ruhumuzun en ücra köşelerine seyahat ettik. Belki de ilk defa evlad ü iyale bu kadar çok vakit ayırabildik...