Erdihan Osma

erdihan@istiklal.com.tr
05 Temmuz 2022 Salı
İhtiyaçlar Listesi

Basit bir gözlem ve hatırlamayla vasıfsızlığın rutin bir yaşam tarzına dönüştüğüne şahit olabilirsiniz. Öyle ki; topluma çözüm getirecek/üretecek insanların varlığı/işgali siyasi israftan başka bir şey değil.

27 Haziran 2022 Pazartesi
Cahillerin Distopyası

Bilgi bizleri cehaletten kurtarır mı sorusuyla cebelleşip dururken, yine de cahil olduğumuzu düşünürüm. Saf (temiz) olan toplum müşkülpesent cahillere tama etmek zorunda şimdi.

18 Haziran 2022 Cumartesi
Eğitimde Değişiklik Değil Devrim Lazım

Üniversite sınav maratonu bugün itibariyle başladı. Peki, gençler geleceğini şekillendiren bu sınavdan neler bekliyorlar? Dün hepsi de birbirinden efendi dürüst kişilikli  gençlerden oluşan bir gruba rastladım.

14 Haziran 2022 Salı
Trans-Hümanizm/İnsan artık İnsan Değil

Bu aralar çok duymaya başladığımız bir terim bu. Transhümanizm/post-hümanizm! Birçoğumuz bilmiyor birçoğumuz da yanlış biliyor bu yeni terimi. Peki, nedir bu transhümanizm?

08 Haziran 2022 Çarşamba
İmgelenen Kadınlar

Önümüzdeki yıllarda susuzluğu, üretimsizliği tek tipleşmeyi konuştuğumuz kadar bir kadının sokak ortasında uğrayacağı tacizi ve öldürülme olasılıklarını da konuşacağız! Nedeni basit.

02 Haziran 2022 Perşembe
Abartılı Liberal Yaşamın Sonucu Cahil Mutluluğu

Gündelik yaşam ritimlerimiz bizi ya mutlu ya da mutsuz ediyor. Toplumsal meselelerden etkileniyor ve kendimizi anlam veremediğimiz kaotik sarmalların içerisinde buluyoruz.

28 Mayıs 2022 Cumartesi
Bedel Ödenirken Para (Zam) Beklemez!

Mail kutuma gelen mesajlarımı kontrol ediyordum. Dikkatimi çekmemesi mümkün olmayan binlerce mesajın ana konusu bel büken zamlar meselesi hakkındaydı.  -“Abi ne oluyor, nereye gidiyoruz? Paranın adı kaldı abi, nasıl düzeleceğiz? Gibi sorular birikmişte birikmiş.

25 Mayıs 2022 Çarşamba
Sosyal Yaşamın Hamaseti

Övgü, iltifat, geçici melankoli ve ufak tefek hileler olmadan bir hiçtir onlar. Toplumsal benliğini haksız kıyaslamaların, sebepsiz ön yargıların bildimci cümleleri oluşturur.

21 Mayıs 2022 Cumartesi
Akıllının düşmanlığı, câhilin sevgisinden üstündür!

Ünlü bir sözdür ; “Cahile laf anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur.” der geçmişin bilge dedeleri. Bu söz tam olarak neyi ifade ediyor olabilir diye düşünüyordum.

18 Mayıs 2022 Çarşamba
Doğanın Ritmi ‘Yüzen Adalar’

Geçen hafta sonu Doğu Anadolu bölgesinin gizemli kenti Bingöl’deydim.  Kentin sihirli bir dokusu vardı ve çokta alışkın olmadığımız sakinliği orada hissedebiliyorsunuz. İ