Daha önce X (Twitter) kullanarak para kazanmanın yollarını ve stripe hesabının Türkiye’de nasıl açıldığını yazmıştık. Çoğu X (Twitter) kullanıcıları stripe hesaplarını açarken aynı hataya düşüp yanlış ülke seçmelerinden dolayı, X’ten ödeme alamadıklarını ifade ettiler. Gelen sorulara toplu bir yanıt vermek için detaylı bir anlatım yapacağız.

Daha önce X (Twitter) kullanarak para kazanmanın yollarını ve stripe hesabının Türkiye'de nasıl açıldığını yazmıştık. Çoğu X (Twitter) kullanıcıları stripe hesaplarını açarken aynı hataya düşüp yanlış ülke seçmelerinden dolayı, X'ten ödeme alamadıklarını ifade ettiler. Gelen sorulara toplu bir yanıt vermek için detaylı bir anlatım yapacağız.

Öncelikle X (Twitter) kullanarak para nasıl kazanılır tekrardan kısaca değinelim.

Twitter, yeni ismi ile X, artık kullanıcılarına para kazanma yolları sunuyor. Peki, X'ten nasıl para kazanılır? Bunun kolay yolunu açıklıyoruz.

Diğer birçok sosyal medya platformu gibi, X (eski adıyla Twitter) de sadece kendinizi ifade edebileceğiniz bir platform olmakla yetinmeyip, aynı zamanda bir gelir kaynağı olabiliyor. X, gönderilerinizden para kazanmak için kullanabileceğiniz çeşitli para kazanma seçeneklerine sahip. İşte içerik oluşturucuların X'ten para kazanabileceği yollar:

X Reklam Geliri Paylaşımı

Elon Musk, aktif kullanıcıları ödüllendirme ve teşvik etme kampanyasının bir parçası olarak X'in reklam geliri paylaşım programını başlattı. Bu program aracılığıyla hem X hem de platformdaki içerik oluşturucular reklamlardan elde edilen getirileri paylaşacak.

X, gösterimlere (bir tweet'in görülme sayısı) göre her kullanıcıyla paylaşılan geliri hesaplıyor. İçerik oluşturucunun yanıtında bir reklam göründüğünde, doğrulanmış hesaplardan gelen gösterimlerin sayısı, hesaba ne kadar ödeme yapılacağını belirliyor.

Ancak X Reklam Geliri Paylaşımına hak kazanmak için en az 18 yaşında olmanız ve en az 500 takipçiniz olması gerekiyor. Ayrıca, X Premium'a (eski adıyla Twitter Blue) abone olmanız veya doğrulanmış bir kuruluş veya bağlı kuruluş olmanız da şart. Son üç ay boyunca tüm gönderilerinizin her ay en az beş milyon organik gösterime sahip olması gerekli Tüm bu şartları karşılıyorsanız programa başvurabilir ve onay alarak kazanmaya başlayabilirsiniz.

Twitter'dan Stripe ile ödeme almak. Twitter için Stripe hesabı açmak

Twitter, içerik oluşturucular için para kazanma sistemini devreye sokarken ödeme işleyici olarak Stripe ile bir anlaşma sağladığını duyurdu.

Yani Twitter üzerinden kazanılan paralar sadece Stripe ile alınabilecek.

Stripe, Türkiye'de bireysel kullanıcıların hesap açmasına artık izin veriyor. Gelin hep beraber stripe nasıl kurulur aşamalarını görelim.

Stripe Nedir?

Stripe, işletmelerin kredi ve banka kartları gibi ödeme yöntemlerini kabul etmelerini sağlayan bir ödeme hizmeti sağlayıcısıdır. Özellikle çevrimiçi satış yapan şirketler için ideal olan Stripe, çevrimiçi ticaretin sunduğu avantajları en iyi şekilde değerlendirmelerine olanak tanır. Çünkü Stripe'ın özel özellikleri büyük ölçüde çevrimiçi satışlara odaklanır.

Ek olarak, X (Twitter) gibi platformlardan para kazanan ve gelir elde eden kişiler de ödeme almak için Stripe'ı kullanabiliyor. Nitekim bu da Stripe'ın kullanım alanını genişletmekte etkili oluyor.

Türkiye'de Stripe Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye'de Stripe hesabı açmak için ihtiyacınız olan ilk gereksinim davettir. Hesabınızı oluşturmak ve banka hesabınıza ödeme almaya başlamak için öncelikle davet almanız gerekmektedir. Bu davet, size ödeme gönderecek kuruluş aracılığıyla yapılmaktadır.

Stripe daveti ile genelde bir bağlantı veya ödeme alacağınız kuruluşun yönlendirmesi ile platforma yönlendirilir ve gerekli adımları tamamlayarak hesap açma işlemini tamamlamış olursunuz. Örneğin, X (Twitter) ödemeleri almak için süreç bu şekilde ilerlemektedir.

Türkiye'de bir Stripe hesabı açmak için gerekenler:

Davet bağlantısı veya kodu

E-Posta ve telefon numarası gibi kişisel bilgiler

Ödeme almak için bir banka hesabı IBAN numarası

Adım 1: Davet Bağlantısı ve Kodunu Temin Edin

Ülkemizde Stripe hesabı açmak için kesinlikle bir davet bağlantısı veya koduna ihtiyacınız olacaktır. Çünkü Türkiye'de davet olmadan Stripe hesabı açmak mümkün değildir. Davet, çoğu durumda ödeme almaya başlayacağınız kuruluş tarafından yapılacaktır.

Herhangi bir davete sahip olup olmadığınızı ödeme alacağınız kuruluşun ilgili platformlarından kontrol edebilir veya iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Genellikle ödeme almak üzere olduğunuzda, söz konusu kuruluş sizi hesap açma sayfasına yönlendiriyor olacaktır.

Adım 2: Stripe Hesabı Açma Formunu Doldurun

Ödeme alacağınız kuruluş tarafından gönderilen veya temin edeceğiniz bağlantı aracılığıyla Stripe.com kayıt sayfasına gidin. Bu sayfada belirli bilgiler girmeniz gerekeceğinden zaman kazanmak için bunları önceden hazırlamaya başlayın.

Hazır olduğunuzda;

E-posta adresinizi girin,

Şifre seçimizi yapın ve şifreyi onaylayın,

'Ben robot değilim' seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin,

'Stripe hesabı oluştur' butonuna tıklayın.

Adım 3: Banka Hesabınızı Bağlayın

Hesabınızı oluşturduktan sonra ödeme almaya başlamak için bir banka hesabına ihtiyacınız olacaktır. Halihazırda kullanmak istediğiniz herhangi bir banka hesabını Stripe hesabınıza bağlayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, ödemeleriniz bağladığınız banka hesabına gönderilecektir.

Stripe'a banka hesabı bağlamak için IBAN numarası gereklidir. Banka hesabınıza ait IBAN numarasını hazır bulundurun. Bunu bilmiyorsanız, İnternet şubesine giriş yaparak veya bankanızla iletişime geçerek hesabınıza ait IBAN'ı temin edebilirsiniz.

Her şey tamam olduğunda,banka hesap bilgilerinizi girerek 'Hesabı Etkinleştir' butonuna tıklayın. Böylece Stripe hesabı açmak için gerekli tüm süreci tamamlamış olacaksınız. Ardından ödeme almaya başlayabilirsiniz.

Yanlış Kurulan Stripe Hesabının Düzeltilmesi

X kullanıcılarının Sürekli sordukları sorular: Stripe hesabımı yanlış kurdum düzeltebilir miyim?, stripe hesabımı kurarken yanlış ülkeyi seçtim değiştirebilir miyim?

Şimdi bu soruları cevaplayalım:

Stripe'de bir hesap etkinleştirildiği anda hesabın ülkesini değiştirmeniz mümkün değildir. Bu noktada, ücretlendirme belirli bir ağ geçidinden geçmiştir ve geri ödemelerin veya ücretlendirmelere ilişkin anlaşmazlıkların ele alınması bozulacağından bunu değiştirmek mümkün olmayacaktır. Yani bunu Stripe'de düzeltemeyecektir.

Tek çözüm, ilerleyen süreçte doğru ülkeye ayarlanmış bir Stripe hesabı kurmak. Bunun içinde X eski adı ile Twitter ile iletişime geçmek.

Twitter ile iletişime geçmenin en kolay yolu ise, Twitter hesabınıza girip @premium hesabına mesaj atmak. Atacağınız mesaj kısa ve anlaşılır İngilizce bir metin olmalıdır.

Örneğin; Dear X (Twitter) Team; I Tried to set up my Stripe account by accidentally choosing the Wrong country. to fix this ı want your to delete my account. ı am waiting for your support. E mail adress linked to stripe account ( buraya stripe hesabınızı bağladığınız e-mail adresinizi yazmanız gerekiyor) thanks.

Bu mesajı attıktan yaklaşık 10 dakika sonra Twitter, Stripe hesabınızı silip size dönüş yapacaktır. Ardından yeni bir e-mail adresi ile yeni bir stripe hesabı kurmanız gerekiyor.

Bol Kazançlar…

Kafanıza takılan bu tarz soruları Twittter hesaplarımızdan bize ulaşarak sorabilirsiniz..

@gazeteistiklal

@yunusyaziyor