Sarıyer Santa Maria Kilisesi'ne pazar ayini sırasında silahlı saldırı gerçekleştirilirken saldırıda ne yazık ki 1 kişi hayatını kaybetti.  Saldırganların maskeli olması ve saldırının gerçekleştirilme şekli profesyonel bir saldırı olduğunu gösteriyordu.

Sarıyer Santa Maria Kilisesi'ne pazar ayini sırasında silahlı saldırı gerçekleştirilirken saldırıda ne yazık ki 1 kişi hayatını kaybetti.

Saldırganların maskeli olması ve saldırının gerçekleştirilme şekli profesyonel bir saldırı olduğunu gösteriyordu.

Başarılı bir operasyon neticesinde saldırganlar kısa sürede yakalandılar.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Gün boyu emniyet mensuplarımız 30'dan fazla baskın düzenledi. 47 şahıs gözaltına alındı. Cinayet zanlısı 2 şahıs yakalandı. Biri Tacikistanlı diğeri Rusyalı olan bu zanlıların DEAŞ'lı olduklarını değerlendiriyoruz." dedi.

Bakan Yerlikaya, terör örgütü DEAŞ'a yönelik 1 Haziran 2023'ten bugüne kadar toplam 1046 operasyon yaptıklarını, gözaltına alınan 2 bin 86 şüpheliden 529'unun tutuklandığını, 404'ü hakkında ise adli kontrol kararı alındığını bildirdi.

'DEAŞ neden devreye sokuldu?' başlıklı yazımda 'İstanbul merkezli 9 ilde de DEAŞ'a yönelik düzenlenen operasyonda, İstanbul'daki sinagog ve kiliselere saldırı hazırlığında oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 32 şüpheliden 25'i tutuklandı.' bilgisini verdikten sonra 'İstanbul'daki sinagog ve kiliselere saldırı hazırlığında oldukları iddiasıyla tutuklanan DEAŞ'lılar bu amaçlarına ulaşsalardı olabilecekleri düşünmek bile istemiyorum.' demiştim. Ayrıca İsrail İstihbarat Servisi MOSSAD'a çalıştıkları iddiasıyla casusluk faaliyetleri yürüttükleri tespit edilen yabancı uyruklulara yönelik operasyonlardan da bahsetmiştim. Öte yandan 'İsrail ve ABD durmayacak. Önümüzdeki günlerde DEAŞ ismini daha sık duyacağız. İran ile başladılar. Devamı gelecek gibi duruyor. Her ülke Ortadoğu'da Türkiye kadar güçlü değil. İşte bu nedenle en çok hedefte olan ülke de Türkiye. ' diye de ifade etmiştim.

Şu an yaşanan tam da bu durum. Şimdi bunu açalım.

Ortadoğu'da bir yandan Gazze'de yaşananlar, Netanyahu'nun politikalarından vazgeçmemesi, ABD'nin seçime giderken Biden yönetiminin köşeye sıkışması, ABD'ye her ne kadar geri adım attırsa da bu görünürde bir geri adım atma oldu. Zaten muhalefetin itirazlarına rağmen önünü görmeden ateşkes çağrılarına kulakları tıkayıp Gazze'yi tamamen yok etmeye adanmış bir İsrail yönetimi var. Bu sert politika Ortadoğu'ya da yansıyor. Suikastlar bunun göstergelerinden sadece biri.

Türkiye'deki yansımalarına baktığımızda Fatih Camisi İmamı Kurra Hafız Galip Usta ve cami cemaatinden bir kişiye yönelik namazdan sonra yapılan bıçaklı saldırı ve Sarıyer Santa Maria Kilisesi'ne pazar ayini sırasındaki silahlı saldırı bu uluslararası politikaların piyonları aracılığı ile gerçekleştirdiği eylemler karşımıza çıkıyor.

Türkiye güçlü bir devlet! Şayet böyle olmasaydı bu saldırıların çok daha büyüklerini ve fazlasını bugün yaşıyor olacaktık. Rahatlıkla söyleyebilirim ki ülkemizi cehenneme çevireceklerdi.

İkinci bir İsrail devleti kurma planlarında asla güçlü bir Türkiye'ye yer yok! Ona giden yolda şu an uzakta olsalar da yapacaklarını yapıyorlar. Terörle senelerdir uğraşıyoruz. Terörü yıllardır finanse etmekten vazgeçmediler. Açıktan destek vermeye de çekinmiyorlar.

ABD DEAŞ'ı kurdu. Onu rahatlıkla kullanıyorlar. Bakınız şu an Türkiye'de DEAŞ'ın kiliseye saldırı yapması demek birliğimize, beraberliğimize, huzurumuza darbe vurmayı amaçlamak demektir. Bizim içinse bu amacın terör örgütü PKK'ın amacından hiçbir farkı yoktur. O nedenle PKK neyse DEAŞ da hedefi de ülkemiz için odur.

Bazıları 'Seçimleri bu işe karıştırmayın terör hedefine ulaşmasın' diyor. Biz demesek de bu saldırıların hedefinde seçimler de vardır. Huzur ortamını bozmak, istikrarı yok etmek terörün birinci önceliklerindendir.

Dediğimiz gibi İsrail ve ABD durmayacak. Daha önce de belirttiğimiz gibi bölgesel olarak DEAŞ ismini bundan sonra daha çok duyacağız. Türkiye'de korku iklimi yaymak, kiliseleri koruyamıyorlar, camiler güvenli değil imajı vermek toplumda ibadethanelerde her an her şey olabilir korkusu yaymak amacıyla bu tür eylemlere giriştiler. Dileriz ki bu son olsun. Bakan Yerlikaya sayıları verdi. Böylesine güçlü operasyonlar olmasa ve tepelerine çökülmeseydi Allah korusun çok daha beterlerini yapacaklarından şüphe yok.

Başarılı operasyonlar gerçekleştiren İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya'yı ve Emniyet güçlerimizi de tebrik etmemiz gerekir. Ayaklarına taş değmesin. Bugün çok daha büyük belaları konuşmuyorsak emin olun onların sayesinde. Geçmişte aydınlanmayan olaylardan kısa sürede yakalanan failler dönemine geldik. Bu Türkiye açısından büyük bir kazanım ve başarıdır.