Türkiye'nin adaletin zengine nasıl işleyeceği üzerinden merakla takip ettiği Timur Cihantimur'un davasında bugün ikinci duruşma Boston'da görüldü.

 Türkiye'ye iade davasında Cihantimur'un kefaletle tahliyesi, yani tutuksuz yargılanma talebi her iki tarafın sunduğu belgelerin ayrıntılı incelenmesi için şimdilik reddedildi. Hakim belgeleri incelemeye devam edecek.
Gözaltına karşı Cihantimur'un avukatlarının temel savunmaları şunlardı:
- Cihantimur çok zengin bir yaşam tarzına alışkındır ve gözaltı onun sistemi için bir şoktur.
- ⁠ ilaçlarına ihtiyacı var! Elektronik kelepçe ile serbest kalsin, pasaportuna el konulsun. 

-Avukatlar, eğer bu suçu ABD’de yapsaydı bazı şartlarla kefaletle serbest bırakılabileceğini de savundu.
ABD Başsavcısı ise bu savunmaya şu şekilde  cevap verdi:
- Milyonlarca dolarlık bir ev, lüks bir spor araba, bir çantada on binlerce dolar nakit taşıma ve yaşam maliyeti dahil olmadan yılda en az 50.000 dolar olan bir hazırlık okulunu gezme gibi zengin bir yaşam tarzına sahip olduğu için ona farklı davranılmamalı. TC'ye, ölümle sonuçlanan araçla vur-kaç cinayeti işleyen ve bir ülkeden diğerine, bir eyaletten diğerine kaçarak adaletten kaçan herkes gibi davranılmalıdır.

(Boston polisinin tutuklama yeri olarak belirttiği adreste, ilkokuldan lise 12. sınıfa kadar eğitim veren British International School ve hemen yakınında da , Toyko'daki Showa Kadın Üniversitesi'nin kampüsü olan Showa Boston Enstitüsü bulunuyor.)

- Çocuk ıslahevi konforlu ve güvenlidir, egzersiz odası ve kütüphane gibi olanaklara sahiptir, tıbbi ve psikolojik danışmanlara erişim imkanı vardır ve tecrit değildir, sosyal olarak uyum sağlamaya uygundur!

Başlıksız 2-8

(Mansion Islahevi , Connecticut)

Cihantimur; Manson Gençlik Islahevinde tutulmakta. Burası 4. seviye yüksek güvenlikli bir tesis ve 21-14 yaş arası mahkûmlar tutulmakta.

Boston’da John Joseph Moakley mahkeme binasında yapılan duruşma ardından Cihantimur'un gözetim altında yargılanmasının süreceğine hükmeden Hakim Cabell, yeni bir duruşma tarihi belirlemedi. 

Yeni duruşma olup olmayacağı bilinmiyor ve duruşma olmadan ara karar da gelebilir.

Eylem Tok’un ikinci duruşmasıysa 27 Haziran Perşembe günü da yapılacak. Tok'un avukatı, Türkiye'nin kendi yasalarında verilecek cezanın yetersiz olduğunu belirterek buna itiraz eden bir önerge sunmuştu. Tok'un bir yılın altında cezası olan bir suçla ilişkilendirdiğini belirtmişti. Ayrıca annesi olması da bir diğer parametre olarak sunuluyor.

Florida Güney Bölge Savcılığının başlattığı iade isteği Türkiye'nin talep ettiği şekilde her iki isim içinde geçerli olacak şekilde sunuldu. Boston'da ikili ilk yakalandığında Cihantimur ABD vatandaşı olduğu için mahkemenin bu iade talebine nasıl yaklaşacağı bilinmemekteydi. Ancak her iki ismin de iade davaları ayrı şekilde de olsa yürüyor.