1921 Yılında  Fransa ile yapılan anlaşma dahilinde Anadolu ya 130 km mesafede  Suriye  Caber  kalesi  eteğinde Süleyman Şah  türbesi ve etrafındaki  8000 metrekare  civarındaki toprak parçası  ,hükümetin  talebiyle  Türkiye ye verildi.Bir türbe binası ,bir karakol binası ve birkaç müşteminat binasından oluşan  bir yerdi.2.Abdülhamit dönemi   Türbeye  49  bin kuruş para  harcanarak restore edilmişti.Türbe yanına bir su kuyusu ,Ambar ,Karakol ,askerlerin kalacağı yatakhane yapıldı.Kompleks  yapıldıktan sonra burada  sürekli  bir türbedar ve askeri birlik bırakıldı.Türbe ve karakol binası zamanla bakımsızlıktan harap düştü.

  1. Dünya savaşı sonrası Suriye toprakları, 2. Dünya savaşı  başlarına kadar  Fransa sömürgesi  olmuştu.1921  yılında Fransa ile  yapılan anlaşmanın  9. Maddesi  gereği  mezarların olduğu  8000 metrekarelik alan Türkiye  toprağı olarak tescil edildi.1936  yılında  Bayındırlık  bakanlığı  türbe ve karakol binalarının restorasyonu  için 6406 lira  51 kuruş bütçe çıkardı. Krokiler çizildi harap binalar tekrar yapıldı.1973  e  kadar  burada sürekli  2 manga kadar asker bulunduruldu.1973 yılında Suriye  hükümeti Fırat üzerine  yeni bir baraj yapacağını  bildirmesi ve türbenin su altında kalacağı  iddaları  üzerine  türbe  ve diğer binalar  Türkiye ye  daha yakın  başka bir alana taşınması gündeme geldi.Türkiye ye  35 km  mesafede  yeni türbe ve karakol binası için yer tespiti  yapıldı.Mezarlardan  çıkartılan kemikler  eski diyanet işleri başkanlarından Dr Tayyar  Altıkulaç tarafından  ayrı ayrı torbalara konularak  tabuta yerleştirildi.Kemikler dini törenle  Karakozak ta  defnedildi .Buraya sonradan türbe  ve karakol binaları inşa edildi.Dr Altıkulaç  anılarını yazdığı  Zorlukları Aşarken isimli eserinde  ilk türbeye  girerken  sanduka altında , bir mahzene , kaldırılan bir kapakla,  girdiği  ve mezar  odasında 3  ahşap tabut içinde  kemikleri  gördüğünü .Tabutların çürümüş olduğunu ama kemiklerin durumlarının iyi durumda olduğunu anlatıyor.Bir erin  yardımıyla   kemikleri  ayrı ayrı  torbalara  doldurup   mezar odasından çıktık diyor.3 torbadaki  kemikler  Karakozak  ta askerlerle  beraber kılınan cenaze namazıyla  toprağa veriliyor.Cenaze namazını  Tayyar  Hoca kıldırıyor.

SÜLEYMAN ŞAH KİMDİR

Süleyman Şah  Ertuğrul Gazi nin babası değildir.Ama bu onu n önemsiz biri olduğu  anlamına gelmez .Osmanlı devleti bu alanı sürekli koruyup kollamıştır.Sahip çıkmıştır.

Süleyman Şah, Anadolu’yu fetheden Selçuklu hükümdarı Alparslan’ın yüksek rütbeli kumandanlarındandı. Malazgirt savaşından sonra Anadolu’nun fethini tamamlamakla görevlendirilenlerin arasında o da vardı ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucularından oldu. Sonra eski silâh arkadaşlarıyla güç kavgasına girdi, 1086’nın 5 Haziran’ında Artuk ve Tutuş ismindeki diğer Selçuklu beyleri ile Halep yakınlarında savaşa tutuştu, yenildi ve savaş meydanında öldü. Eski silâh arkadaşları, Süleyman Şah için büyük bir cenaze merasimi yaptılar. Cenaze namazını Süleyman Şah’ı mağlûp eden Tutuş kıldırdı ve Süleyman Şah, Fırat vadisinin sol sahilinde yeralan, bugün Rakka ile Meskene arasında kalan Caber Kalesi’nin eteklerine defnedildi.

Veliaht şehzade  Abdülmecit  Efendi  18 ekim 1921  de  Ankara  ya  Büyük millet meclisi  başkanına  yolladığı mektubunda,   yurdumuz dışındaki tek  toprağımız  Süleyman Şah  türbesinin  anlaşma ile alınmasından dolayı memnuniyetini bildiren  ve meclise teşekkür eden bir mektup yollamıştı.

2015  şubat ayında  bölgede  işit ve  ypg terör unsurları  Süleyman Şah karakolumuzu  tehdit  etmeye başladı.Hükümetin aldığı  kararla  karakolun  boşaltılıp  Türkiye  sınırına daha  yakın bir konuma taşınmasına karar verildi.21  şubat gecesi saat  21.00 sularında operasyon başladı.Askeri güçler  ikiye ayrıldı.1. grup türbe ve karakolun taşınacağı  Eşme bölgesini kontrol  altına aldı.2. grup  türbe  ve karakolda görevli askerlerimizi , kutsal emanetleri ,türbede  bulunan  3  kişiye  ait  kemiklerin  Eşme ye  taşınması  görevini aldılar.Anadolu ya 35 km lik mesafeli   hattı  kateden birliklerimiz  önce burdaki  askerlerimizi  tahliye ettiler. Operasyona 39 tank, 57 zırhlı araç, 100 araç ve 572 personel katıldı. 04.45'te türbedeki 38 asker , beraberlerindeki naaşlar ile kutsal eşyaların nakli tamamlandı.Naaşlar nakledilmeden önce türbede dini bir tören yapıldı.Nakil işleminin ardından karakol patlayıcılarla imha edildi. 06.03'te sadece Eşme'deki yeni türbeyi korumak için kalanlar dışında tüm askerler geri döndü. Operasyon sırasında meydana gelen kazada sonucu karakolda görev yapan 1 asker şehit oldu.Hava kuvvetleri unsurları hazır bekledi ancak operasyona katılmadı.Operasyon sırasında İha'larla da kar unsurlarına destek verildi.

Saat 07.00 sularında Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan giriş yapan bazı zırhlı araçlar Suruç tarafına yöneldi. Bu araçların üzerlerinde Ş-10 ve Ş-11 gibi numaralar yazıyordu. Söz konusu araçların plakalarının ilk numaralar dışında büyük bölümü bantla kapatılmıştı. Bu araçların operasyona katıldığı belirtiliyor. Bu araçlardan kısa bir süre sonra ise bir otobüs konvoyu Mürşitpınar tarafına doğru hareket etti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, ''Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu, Süleyman Şah'ın kabriyle birlikte, Suriye'de sınırımıza mücavir Suriye Eşmesi köyünün kuzeyinde ve aynı büyüklükteki araziye geçici olarak taşınmıştır" denildi.

Türkiye cumhuriyeti   hükümeti daha evvel Suriye hükümetine   bir nota vererek  Süleyman Şah türbesinin  taşınacağını  bildirmişti.Yaklaşık   4  senedir  Eşme de  yapılan  türbe ve karakol  binası kullanılmaktadır.Türbenin  Suriye de tekrar istikrara kavuştuktan sonra eski yerine taşınacağı  idda  ediliyor bekleyip göreceğiz inşallah …

Karakozak  bölgesindeki  2. Türbe binası .Burası  operasyon sonrası  boşaltıldıktan sonra patlayıcılarla  uçurularak imha edildi.

Türbe içinde sandukalar.

1974  yılında  Tayyar Altıkulaç Hoca  ve  askeri heyet Caber kalesi yakınındaki türbede yatanların kemiklerini  2. Türbe yeri  Karakozak  a  getirirken.

 

 

Nafia vekaleti  yapı işleri  umum müdürlüğünün çizdirdiği  1936 da bayındırlık  dergisinde yayınlanan  türbe ve karakol krokileri.Şahsi arşivimden.

1930 lu  yıllarda  yaptırılmış  ilk karakol   ve türbe binası.

 

 

1936 da çizilmiş  bir başka kroki .Şahsi arşivimden.

.

1936 da çizilmiş  başka bir kroki .Şahsi arşivimden

 

Yorumlar